Energia elektrycznaGaz.OZEWęgiel. energetyka węglowa

Oettinger: Europa zmniejszy zużycie gazu o 30 procent

Kraje Unii Europejskiej potrzebują ambitnej polityki na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dostaw surowców – przekonuje unijny komisarz ds. energii Gunther Oettinger. Propozycje, które niebawem mają przedstawić europejscy liderzy zakładają zmniejszenie importu gazu ziemnego o 30 procent.  – To cel ambitny a zarazem realny – mówi.

Nowe szanse dla europejskich przedsiębiorców, niższe opłaty za energię dla konsumentów i poprawa bezpieczeństwa energetycznego dzięki zdecydowanemu zmniejszeniu importu gazu ziemnego, przy korzystnym wpływie na środowisko naturalne – to tylko niektóre z oczekiwanych efektów przyjętego celu w zakresie poprawy efektywności energetycznej do roku 2030, przewidzianego w wydanym dziś komunikacie Komisji Europejskiej. Propozycję 30-procentowego celu oparto na dotychczasowych osiągnięciach: nowe budynki zużywają dwa razy mniej energii niż to miało miejsce w latach osiemdziesiątych XX w., a energochłonność przemysłu zredukowano o 19 proc. w stosunku do poziomu z 2001 r.

Proponowany cel wykracza poza cel 25 procentowej oszczędności energii, która byłaby wymagana w celu osiągnięcia 40 proc. redukcji emisji CO2 do roku 2030. Jednocześnie przedstawione dziś ramy polityczne dotyczące klimatu i energii mają służyć osiągnięciu równowagi między korzyściami a kosztami.

Jak to ujmuje odpowiedzialny za energię wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günther H. Oettinger: „Nasz projekt ma być podstawą do skierowania UE w stronę większego bezpieczeństwa dostaw energii, ku innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości – przy możliwie niskich kosztach. To ambitny, a jednocześnie realistyczny cel. Strategia efektywności energetycznej uzupełnia przedstawione w styczniu 2014 r. ramy unijnej polityki w dziedzinie energii i klimatu do roku 2030. Pragniemy dać odpowiedni sygnał dla rynku, pobudzając dalsze inwestycje w energooszczędne technologie korzystne dla przedsiębiorstw, konsumentów i środowiska”.

Ogłoszony dziś komunikat „Efektywność energetyczna i jej wkład w bezpieczeństwo energetyczne a ramy polityczne dotyczące klimatu i energii do roku 2030” zawiera również przegląd postępów w realizacji unijnego celu 20-procentowej poprawy efektywności energetycznej do roku 2020. Obecne prognozy poprawy oszczędności energii w UE do roku 2020 zakładają osiągnięcie pułapu 18-19 proc. – uzgodniony cel 20-proc. ma jednak wciąż szanse na realizację, jeśli powiedzie się wdrożenie obowiązującego prawa we wszystkich krajach Unii. Komisja nie zamierza podejmować nowych środków, wzywa jednak państwa członkowskie do zdwojenia wysiłków na rzecz zagwarantowania solidarnej realizacji wspólnego celu do roku 2020.


Powiązane artykuły

Zapłonęła Biedronka. Winna jest fotowoltaika

Trwa pożar sklepu Biedronka w Buku. W akcji gaśniczej uczestniczy około 30 zastępów straży pożarnej. Rzecznik PSP poinformował, że pożar...
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X