Oettinger: Nie będzie sankcji gazowych dla Rosji

22 kwietnia 2014, 12:33 Energetyka

Komisarz ds. energii Unii Europejskiej udzielił wywiadu gazeicie Bil dam Sonntag. Wyklucza on możliwość szybkiego uniezależnienia się Europy od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Jednocześnie nie widzi zagrożenia dla dostaw tego surowca świadczonych przez Ukrainę.

– Moje wrażenie z wielu rozmów z przedstawicielami Gazpromu jest takie, że partnerzy rosyjscy będą się nadal wywiązywać z kontraktów na dostawy gazu – powiedział Oettinger. – Zgodziliśmy się obustronnie, że jeśli padnie kwestia możliwych sankcji ekonomicznych sektor gazowy nie powinien mieć tu żadnego priorytetu.

– Jestem przeciwko zmniejszaniu lub wręcz przecinaniu więzi gazowych z Rosją w nadchodzących latach – zadeklarował polityk.  – Ale musimy dalej naciskać na dywersyfikację – dodał. Jego zdaniem posłuży temu rozwój sektora gazu niekonwencjonalnego oraz zwiększanie dostaw z nowych kierunków.

Odniósł się także do problemów ukraińskiego sektora gazowego. – Ważne by uniknąć możliwego kryzysu gazowego i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne na zimę. Jeśli nie pomożemu Ukrainie spłacić długu gazowego, Rosja nie dostarczy surowca do tego kraju – ocenił Niemiec.