Offshore i fotowoltaika mogą napędzić polską transformację energetyczną

7 lipca 2020, 06:00 Alert

Minister klimatu Michał Kurtyka oraz Frans Timmermans, odpowiedzialny za implementację Europejskiego Zielonego Ładu zgodzili się, że fotowoltaika oraz morskie farmy wiatrowe mogą być motorem napędowym transformacji energetycznej. Obaj politycy byli uczestnikami konferencji zorganizowanej przez BloombergNEF (BNEF).

Fot.: Jędrzej Stachura/Bartłomiej Sawicki
Fot.: Jędrzej Stachura/Bartłomiej Sawicki

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Timmermans podkreślał, że Polska myśli nie tylko o energetyce wiatrowej i słonecznej, ale polskie firmy, które były tradycyjnie obecne w sektorze paliw kopalnych, chcą rozwijać projekty wodorowe. Wiceprzewodniczący Komisji dostrzegł także potencjał rozwoju biogazu w Polsce. Przyznał, że niektórym krajom, regionom, trudno będzie rozpocząć transformację energetyczną dlatego też tak ważny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który stanowi centralą część Europejskiego Zielonego Ładu. – Nie chcemy nikogo zostawić z tyłu – dodawał. Timmermans zaznaczył, że dzięki tym środkom Polska, Czechy, Bułgaria i Rumunia mogą dużo zyskać.

Michał Kurtyka, podkreślił, że transformacja energetyczna nie może pomijać pandemii koronawirusa i wynikającej z niej ogromnej presji na gospodarki unijne. Zaznaczył, że rola gazu nie może być ograniczana. – To bardzo ważny surowiec w ciepłownictwie, wykorzystywany przez gospodarstwa domowe zamiast węgla – dodał.

Wskazał, że dojść do transformacji energetycznej, Polska musi spełnić trzy warunki. – Po pierwsze, potrzebne są zasoby kapitałowe na transformację, a Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest jednym z kroków w tym kierunku. Druga kwestia to  sprawiedliwa transformacja. Trzeci warunek to z kolei konkurencyjność przemysłu europejskiego – powiedział wskazując, że transformacja energetyczna i redukcja emisji do 2030 roku w Polsce będzie kosztowała ponad 200 mld euro.

Offshore i fotowoltaika

Kurtyka podkreślił, że rynek OZE w Polsce dynamicznie się rozwija . – Moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 1000 MW w ciągu niespełna 18 miesięcy. – Osiągnęliśmy 10 tys. MW zainstalowanych mocy w odnawialnych źródłach energii, co jest istotne, jeśli zdamy sobie sprawę, że polski system to 44 tys. MW. Jeden na cztery MW zainstalowanych mocy w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych – wskazał.

Kurtyka zapowiedział dalszy rozwój fotowoltaiki . – Polska planuje moce rzędu 8-10 GW w offshore i chce też współpracować z innymi krajami basenu Morza Bałtyckiego. Jesteśmy na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną – zauważył zaś Timmermans.

Bartłomiej Sawicki/Jędrzej Stachura

Chmiel: Giganci technologiczni wspierają OZE