Jest decyzja w sprawie linii energetycznych dla polskiego offshoru

17 kwietnia 2024, 11:15 Alert

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzje środowiskowe w sprawie powstania dwóch linii energetycznych na Pomorzu. Posłużą one wyprowadzaniu mocy z morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały o wydaniu decyzji środowiskowych w sprawie dwóch linii energetycznych, które mają przebiegać od stacji elektroenergetycznej w Choczewie na południe. Obie linie 400 kV powstaną na Pomorzu i mają odbierać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych. Decyzje wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Przez większą część trasy linie będą biegły równolegle przez grunty leśne i rolne. Pierwsza z nich docelowo ma posiadać prawie 130 km długości i będzie miała swój początek w stacji elektroenergetycznej Choczewo, a skończy się w miejscu nacięcia istniejących linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo w gminie Cedry Wielkie. Będzie przebiegać przez 18 pomorskich gmin m.in. Choczewo, Luzino, Kartuzy, Pruszcz Gdański czy Tczew. Druga linia ma osiągnąć około 90 km długości i również będzie biegła od stacji elektroenergetycznej w Choczewie do stacji Gdańsk Przyjaźń w gminie Żukowo. Przebiegać ma przez dziesięć gmin, częściowo pokrywając się z pierwszą.

Po otrzymaniu decyzji środowiskowej PSE będzie mogło wystąpić o decyzje lokalizacyjne, co planuje zrobić w drugiej połowie 2024 roku. Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie 2025 i 2026 roku. Pierwsza linia będzie oddana do użytku po trzech latach, a druga po dwóch. Budowa obu to część programu inwestycyjnego na Pomorzu, obejmującego budowę czterech linii przesyłowych o łącznej długości około 250 km i dwóch stacji elektroenergetycznych, które posłużą wyprowadzeniu mocy z wiatraków budowanych na Morzu Bałtyckim. Planowane jest również zbudowanie stacji i linii, które zostaną podłączone do powstającej elektrowni jądrowej oraz modernizacja istniejącej infrastruktury.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne / Marcin Karwowski

Struk: Samorząd Pomorza jest partnerem atomu, ale oczekuje zabezpieczenia interesów mieszkańców (ROZMOWA)