AlertWszystko

OMV: Nord Stream 2 to przede wszystkim europejski projekt

Nord Stream. Grafika: Gazprom

(Neftegaz.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje portal Neftegaz.ru, podczas europejskiej konferencji poświęconej sektorowi gazowemu, szef austriackiego OMV Reiner Seele ocenił projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 jako odpowiedź na spadek wydobycia gazu w Europie.

– Gaz to przyszłość – uważa Seele. – To prowadzi do pytania o niezawodność dostaw, niezawodność dostaw do Europy Środkowej i Austrii, a to odnosi się do dywersyfikacji źródeł dostaw i rurociągów tranzytowych. Tutaj zachodzą zmiany. Komisja Europejska wspiera zasadę dywersyfikacji ale, przede wszystkim w celu zastąpienia rosyjskiego gazu innymi źródłami i to jest paradoks, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że tylko 25 procent dostaw pochodzi z Rosji – wyjaśnia Seele.

Według słów szefa OMV Nord Stream 2 będzie przede wszystkim projektem europejskim co spowoduje, że takie państwa jak Austria, Niemcy, Holandia będą ściślej ze sobą współpracować, w tym także z Gazpromem.

Warto przypomnieć, że 13 stycznia prezes Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z Rainerem Seele i omówił z nim kwestie budowy Nord Stream 2. Podczas rozmowy zwrócono uwagę, że wzrost zapotrzebowania na rosyjski gaz w Europie potwierdza sens budowy wspomnianego gazociągu.

Wcześniej polskie władze, prezydent i MSZ, wyrażały wielokrotnie krytykę pod adresem tej inwestycji, która w założeniu ma doprowadzić do powstania trzeciej oraz czwartej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zdaniem Polaków, Włochów i części nacji Europy Środkowo-Wschodniej Nord Stream 2 jest niezgodny z celami Unii Europejskiej, zagraża rozwojowi rynku w regionie, gruntuje dominację Gazpromu na rynku.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę z Rosji do Niemiec dwóch nowych nitek podwodnego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego o łącznej przepustowości 55 mld m3 rocznie.

Będą one uzupełnieniem dla istniejących już dwóch linii. W konsorcjum odpowiedzialnym za projekt Gazprom posiada 50 procent udziałów, niemiecki E.On i BASF/Wintershall – 10 procent, angielsko-duński Shell – 10 procent, austriacki OMV – 10 procent oraz francuski Engie – 10 procent.

Czytaj:

Gazprom rozmawiał z Austriakami o Nord Stream 2, wymianie aktywów oraz dostawach ropy

Gazprom zwiększa wpływy w austriackim sektorze gazowym

Austria promuje Nord Stream 2 licząc na syberyjskie złoża


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X