Zwykłe skrzyżowanie zamiast ronda gen. de Gaulle’a ma powstać w centrum stolicy, co władze tłumaczą koniecznością udrożnienia tego miejsca. Dzięki temu ruch samochodowy w okolicach Muzeum Narodowego ma się upłynnić.
– Na całym świecie po to buduje się ronda, aby usprawnić ruch w danym rejonie, a nie – go utrudnić. Jedyne co może przemawiać za powrotem do skrzyżowania jest źle funkcjonujący lewoskręt z Al. Jerozolimskich do Nowego Światu w kierunku Krakowskiego Przedmieścia – przypuszcza w rozmowie z naszym portalem Jakub Opara, b. radny Warszawy
Jego zdaniem to chyba też nie jest wystarczający powód by dokonać tak radykalnej zmiany komunikacyjnej w tym miejscu. – Wygląda mi to jednak w tej chwili na jakiś absurd. Choć może należałoby też sprawdzić sytuację własnościową gruntów w okolicy obecnego ronda de Gaulle’a. – mówi dalej Opara.
– Być może też chodzi o to, że – przypuszcza b. radny – roszczenia reprywatyzacyjne zgłosili spadkobiercy właścicieli okolicznych działek. W grę wchodzić mógłby np. obecny parking przed Centrum Bankowo-Finansowym (dawnym budynku KC PZPR), bądź zieleniec pomiędzy Al. Jerozolimskimi, a ul. Smolną. Przecież rondo z natury rzeczy jest większe niż „zwykłe” skrzyżowanie.
– Być może zatem likwidacja ronda w obecnej postaci służyłaby przygotowaniu do zwrotu wymienionych działek – kończy Opara.