OPEC wesprze walkę z koronawirusem. Apel o powrót do porozumienia naftowego

18 marca 2020, 07:00 Alert
Rafineria Baiji w Iraku
Rafineria Baiji w Iraku - okolice

Fundusz kartelu OPEC przekazał 200 mln dolarów na walkę z koronawirusem. Irak wzywa do spotkania kryzysowego grupy OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego.

Epidemia koronawirusa skłoniła kartel naftowy OPEC do przekazania 200 mln dolarów pożyczek z jego funduszu na pomoc na rzecz jej zwalczenia. Ma także poluzować warunki przyznawania takiego finansowania.

Tymczasem wicepremier i minister ropy Iraku Tamir al-Gadban wezwał do kryzysowego spotkania grupy OPEC+ zrzeszającej kraje OPEC i dwunastu producentów spoza kartelu, w tym Rosję. Spotkanie komitetu technicznego OPEC+ zaplanowane na 18 marca zostało odwołane ze względu na brak konsensusu między Arabią Saudyjską i Rosjanami odnośnie do możliwości przedłużenia porozumienia naftowego o skoordynowanej redukcji wydobycia na okres po marcu 2020 roku. Iracki minister napisał 17 marca list, w którym przekonuje, że kryzys cen ropy powinien skłonić strony układu do powrotu do rozmów.

Rosja deklaruje gotowość do powrotu do rozmów. Arabia Saudyjska rozczarowana niepowodzeniem negocjacji z początku marca nie zamierza rozmawiać, maksymalizuje wydobycie i sprzedaż ropy, oferując rabaty w celu wywalczenia jak największych udziałów rynkowych. To zjawisko zwane wojną cenową spowodowało depresję cenową na rynku ropy. Baryłka kosztuje już około 30 dolarów.

TASS/OPEC/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Powrót wojny cenowej. Ropa zamiast czołgów na Białorusi?