Porozumienie naftowe bez zmian. Ropa drożeje po decyzji OPEC+

1 czerwca 2021, 16:30 Alert
OPEC
Siedziba OPEC w Wiedniu. fot. BiznesAlert.pl

Szczyt OPEC+ zakończył się decyzją o utrzymaniu obecnej polityki wydobywczej pomimo obaw przed destabilizującym wpływem pandemii koronawirusa oraz możliwości powrotu Iranu na rynek ropy.

Państwa porozumienia naftowego OPEC+ zdecydowały pierwszego czerwca na konferencji online, że sygnały rynkowe i spadające zapasy ropy pokazują odrodzenie gospodarcze możliwe dzięki szczepieniom przeciwko koronawirusowi Kraje OPEC+ zrealizowały cięcia wydobycia ustalone w układzie w 114 procentach i zamierzają dalej przywracać w sumie dwa miliony baryłek dziennie na rynek w tempie zależnym od sytuacji. Kraje, które nie wywiązały się dotąd z cięć, mają czas na to do końca września 2021 roku dzięki kolejnemu wydłużeniu terminu. Następne spotkanie grupy OPEC+ zostało zaplanowane na pierwszego lipca 2021 roku.

Ropa zareagowała na owoce spotkania wzrostem wartości. Brent kosztował pierwszego czerwca o godzinie 16.00 czasu polskiego 71,14 dolarów za baryłkę i zyskiwała 2,64 procent wartości. WTI kosztowała 68 dolarów i zyskiwała 3,53 procent wartości.

OPEC/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Chaos kontrolowany na rynku ropy oraz niewiadoma w USA i Chinach (ANALIZA)