Orlen ujawnił przed Skarbem Państwa plany konsolidacji wydobycia oraz magazynów gazu w jednej spółce PGNiG Upstream Polska. To konsekwencja przejęcia Grupy PGNiG. Zdecydują akcjonariusze na walnym zgromadzeniu zaplanowanym na szóstego lutego.
Orlen poinformował Skarb Państwa, że planuje wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci m.in. części magazynów do PGNiG Upstream Polska 1 lipca 2024 roku. Wcześniej przejął PGNiG a warunkiem koncentracji było między innymi zbycie roli operatora.
W ocenie Orlenu, przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do PGNiG Upstream wpisuje się w szerszą koncepcję reorganizacji działalności segmentu upstream spółek z Grupy Orlen mającą na celu maksymalizację efektywności ekonomicznej wykorzystania aktywów przejętych przez Orlen na skutek połączenia z PGNiG oraz Grupą Lotos.
Orlen w odpowiedzi na pytania Skarbu Państwa podał, że reorganizacja jest elementem prac związanych z procesem budowy modelu zarządzania zintegrowanym koncernem multienergetycznym i stanowi część szerokiego spektrum działań określonych w programie budowy wartości w ramach integracji połączonych w ramach Grupy Orlen podmiotów.
„Plan ten rozpisany jest na kolejne lata, a jego realizacja ma doprowadzić do stworzenia sprawnej i efektywnej organizacji o uporządkowanej strukturze organizacyjnej i funkcjonalnej. Celem prowadzonej reorganizacji w zakresie upstream jest optymalizacja działalności wydobywczej i wykorzystanie krajowych zasobów złóż węglowodorów w jak najbardziej racjonalny i efektywny sposób – wykorzystując synergie wynikające z centralizacji operacji podmiotów prowadzących działalność upstream w obrębie Grupy Orlen (przejęte zasoby PGNiG, w tym Exalo Drilling, Orlen Upstream, Lotos Petrobaltic oraz Lotos Upstream) w jednym dedykowanym podmiocie” – napisano.
Drugi etap reorganizacji będzie realizowany po zakończeniu procesu certyfikacji. Zakłada on przeniesienie przez Orlen do PGNiG Upstream Polska magazynów położonych w Kosakowie, Mogilnie, Wierzchowicach, Husowie, Brzeźnicy, Swarzowie oraz Strachocinie. Te magazyny stanowią element systemu magazynowania gazu ziemnego.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu odbędzie się szóstego lutego. Jeden z punktów programu to wyrażenie zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz PGNiG Upstream Polska poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGNiG Upstream Polska.
Polska Agencja Prasowa / Wojciech Jakóbik