Orlen i spółka znaleźli patent na zwiększenie produkcji wodoru

28 lutego 2024, 15:45 Alert

Konsorcjum, w skład którego wchodzi Orlen, Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) zakończyło realizację projektu badawczo-rozwojowego VETNI, którego celem było opracowanie i budowa innowacyjnego systemu wytwarzania wodoru w technologii elektrolizera SOE (ang. solid oxide electrolysis). Osiągnięcie znacząco zwiększy zdolności produkcyjne wodoru – podaje spółka w komunikacie prasowym.

Wodór. Fot. Freepik

Należy zwrócić uwagę, że wodór jest określany jako „paliwo przyszłości”. Ten nośnik energii jest wytwarzany w wyniku elektrolizy, ale do tego procesu niezbędne są ogromne ilości energii, jednak ma on docelowo pomóc zmniejszyć zależność od gazu i przyspieszyć dekarbonizację.

Spółka podaje, że opracowany w ramach projektu elektrolizer, zasilany energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii, tworzy kompletny system do wytwarzania i sprężania wodoru o wydajności ok. 18 kg wodoru na dobę. Instalacja jest największą tego typu konstrukcją w Polsce.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych, uzyskano technologię, która pozwala na zużycie mniejszej ilości energii elektrycznej do wyprodukowania 1 kg wodoru, niż w obecnie stosowanych komercyjnie rozwiązaniach. Budowa elektrolizera oraz przejście z instalacji laboratoryjnych na obiekt przemysłowy dostarczyły cennych informacji i doświadczenia w skalowaniu i rozwoju elektrolizerów stałotlenkowych. Zaprojektowanie i przeprowadzenie pełnego cyklu badań instalacji VETNI zrealizowano w czasie 28 miesięcy.

– Realizacja przedsięwzięcia jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia wykorzystania źródeł niskoemisyjnych. Nakłady energetyczne innowacyjnego procesu wynoszą blisko 42,5 kWh/kg wyprodukowanego wodoru w porównaniu do 55-70 kWh/kg wyprodukowanego H2 przy stosowaniu obecnie komercyjnie dostępnych elektrolizerów – powiedziała dr inż. Sylwia Pawlak, Dyrektor Biura Badań i Rozwoju Energetyki Niskoemisyjnej.

Na lokalizację inwestycji wybrano Jasło, które spełniało wymogi dotyczące m.in. uwarunkowań technicznych oraz dostępności pary technologicznej o wymaganych dla elektrolizera parametrach.

Orlen / Jacek Perzyński

Akademia Wodorowa Orlenu ma wykształcić wodorowych specjalistów