Trwają rozmowy PKN Orlen z potencjalnymi partnerami przy offshore

24 października 2019, 13:45 Alert

– PKN Orlen prowadzi dynamiczne prace nad realizacją projektów offshore. Prowadzimy badania środowiskowe. Jesteśmy w trakcie rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Jest za wcześnie, aby zdradzać szczegóły – powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen, odpowiadając na pytanie BiznesAlert.pl.

PKN Orlen zamierza wybudować morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1200 MW. W tym celu została powołana spółka celowa Baltic Power, która od początku 2019 roku prowadzi badania środowiskowe oraz pomiary warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji. Według zapowiedzi przedstawicieli spółki, do końca roku ma zostać wybrany partner do realizacji projektów offshore.

Koncern otrzymuje oferty

Na początku października Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen, poinformował, że koncern otrzymał oferty wstępne od firm zainteresowanych wspólną budową morskiej farmy wiatrowe. Miesiąc wcześniej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że spółka rozmawia z ,,dwucyfrową liczbą” partnerów. Nie ujawnił jednak z którymi. PKN Orlen docelowo będzie chciał powołać joint-venture, w którym ma mieć 51 procent udziałów w projekcie.

We wrześniu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, PKN Orlen podpisało z Polską Grupą Energetyczną list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Spółki mają wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i informacjami.

Piotr Stępiński

Orlen cały czas liczy straty za zanieczyszczoną ropę z Rosji