Komisja zgadza się na plan Orlenu w sprawie fuzji z Lotosem

20 czerwca 2022, 12:45 Alert

Orlen podał w raporcie bieżącym z 20 czerwca, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na realizację środków zaradczych otwierając drogę do przejęcia Lotosu.

PKN Orlen zaproponował między innymi przekazanie 30 procent akcji Rafinerii Gdańskiej na rzecz Saudi Aramco oraz około 400 stacji paliw na rzecz węgierskiego MOL. Przepisy antymonopolowe Unii Europejskiej nie pozwalają na koncentrację w postaci fuzji jak Orlen-Lotos bez zabezpieczenia interesu klientów poprzez rzeczone środki zaradcze.

Orlen podaje, że umowy w sprawie środków powinny zostać zawarte w terminie pół roku od zatwierdzenia ich przez Komisję.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że przejęcie Lotosu przez Orlen nastąpi na przełomie lipca i sierpnia.

– Można było to zrobić przed wejściem do Unii Europejskiej, wtedy nie mielibyśmy środków zaradczych – mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. – Nie konkurowalibyśmy wewnątrz, ale na zewnątrz. Bylibyśmy silniejszym koncernem.

Jego zdaniem brak decyzji w tej sprawie wynikał z „politykierstwa”, działania mafii paliwowych w Polsce, które uderzały w wyniki finansowe PKN Orlen i Grupy Lotos. – W 2018 roku zapadła trudna decyzja okupiona wieloma wyrzeczeniami. Widząc wojny i przygotowania do transformacji energetycznej można powiedzieć, że to był ostatni czas na podjęcie takiej decyzji – przekonywał prezes PKN Orlen. Mówił też o długich negocjacjach, wskutek których transakcja prowadząca do fuzji będzie bezgotówkowa, a partnerzy wybrani do realizacji środków zaradczych „wniosą rozwój” do spółki.

– Dziś mamy zgodę Komisji na połączenie Grupy Lotos z Grupą Orlen, która oznacza zaakceptowanie partnerów środków zaradczych oraz umów z nimi zawartych. Mamy sześć miesięcy na wdrożenie środków zaradczych, ale to w żadnym wypadku nie hamuje fuzji – powiedział Daniel Obajtek. Odniósł się także do warunków markoekonomicznych wpływających na parametry fuzji. – Sytuacja makro zmienia się często. Im lepsza sytuacja makroekonomiczna, tym większy będzie efekt synergii związanej z fuzją z Lotosem. Nie wiemy jednak jak długo będzie trwała obecna sytuacja makro. Jeżeli obecna sytuacja utrzyma się długo, to efekt synergii będzie większy – odpowiedział na pytanie BiznesAlert.pl.

– Planujemy przejąć Grupę Lotos na przełomie lipca i sierpnia – ogłosił.

W czerwcu prezes Orlenu zapewniał, że termin realizacji fuzji to październik 2022 roku.

PKN Orlen/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 20 czerwca 2022 roku – wypowiedzi Daniela Obajtka

Prezes Orlenu zapewnia, że termin fuzji z Lotosem nie jest zagrożony