Rekordowe inwestycje Orlenu.

29 września 2023, 14:45 Alert

Orlen w tym roku wydał około 36 miliardów złotych. Znaczna część tego jest przeznaczona na zielone źródła energii i walką z emisją dwutlenku węgla. Plany spółki są jeszcze ambitniejsze.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Orlen inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe Polski. Tylko w 2023 roku przeznaczył na ten cel 36 miliardy złotych. Jest to rekordowa suma, o 12 miliardów złotych więcej niż łączne wydatki koncernu na inwestycje w latach 2008-2015. Do końca 2030 roku firma ma zamiar przeznaczyć 320 mld złotych. Kluczowymi punktami w planach Orlenu są odnawialne źródła energii i SMR. Spełnienie ich zapewni Polakom stabilne dostawy taniej i czystej energii oraz będzie ważnym punktem transformacji energetycznej w kraju.

– Stworzyliśmy silną grupę Orlen, która jest już w gronie 150 największych firm na świecie pod względem przychodów. To dało nam jeszcze większe możliwości rozwoju i pozwoliło szybciej dokonywać zmian, na których już teraz korzystają wszyscy Polacy. Nie zwalniamy tempa. Wzmocnieni dzięki fuzjom chcemy w pełni wykorzystać nasz potencjał. Dlatego konsekwentnie inwestujemy wypracowane zyski. W tym roku nakłady inwestycyjne wynoszą 36 mld zł. To ogromna kwota, najwyższa w historii grupy Orlen. W dużej mierze przeznaczamy ją na skuteczną transformację energetyczną, w tym na projekty związane z energetyką odnawialną oraz zeroemisyjną technologią jądrową. To inwestycje w długofalowy rozwój Orlenu, ale również w nowe miejsca pracy i bezpieczną przyszłość Polaków – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlen.

120 miliardów złotych koncern przeznaczy na zielone inwestycje między innymi na budowę pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Wraz z skończeniem Baltic Power w 2026 roku farma rozpocznie produkcję czystej energii, której moc wystarczy na zasilenie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce. Już teraz, sam proces tworzenia inwestycji zapewnie setki nowych miejsc pracy. Kolejne, w szacunkowej liczbie 100 powstaną w ramach budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu a następne 50 przy budowie portu serwisowego Baltic Power w Łebie.

Orlen inwestuje jednak w OZE również na lądzie. W ostatnim czasie podpisał przedwstępne umowy na zakupy farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 170 MW oraz farm fotowoltaicznych o mocy ponad 190 MW. Trwa również rozbudowa istniejących już instalacji między innymi farmy fotowoltaicznej w Wielbarku. W przyszłym roku w pobliżu istniejącej farmy Gryf powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 68 MW.

Orlen inwestuje także w małą energetykę jądrową. Do 2030 roku planuje zbudować pierwszy SMR w amerykańskiej technologii BWRX-300. Jeden blok to moc 300 MW, która odpowiada potrzebom około 300-350 tysiącom gospodarstw. Każdy z bloków to tez około 100 miejsc pracy przy samym reaktorze i około tysiąc w regionie.

Koncern dywersyfikuje swoją działalność i wspiera rolnictwo. Nabył trzy funkcjonujące biogazownie rolnicze: Buczek, Konopnica i Wrony-Warzyńce. Powstanie w nich przyjazny środowisku biometan wykorzystywany w przemyśle lub energetyce.Trwa również budowa czwartej takiej instalacji, która będzie znajdować się w Głąbowie. W Kętrzynie powstaje zaś nowoczesna tłocznia oleju, która przerabia rzepak na olej przeznaczony do produkcji niskoemisyjnych biopaliw, jak deklaruje spółka rzepak pochodzi tylko od polskich rolników. Tłocznia to ponad 100 miejsc pracy i okazja do współpracy dla lokalnych przedsiębiorców.

Anwil, spółka z grupy Orlen rozpoczęła testową produkcję nawozów azotowych, wprowadzając na rynek cztery nowe produkty. Jednocześnie otwiera trzecią linię produkcyjną, zwiększając zdolność produkcyjną o 50 procent do prawie półtorej tysiąca tony rocznie. Inwestycja ta ograniczy import produktów nawozowych z zagranicy i wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

Biorafineria Orlenu w Trzebinie to obiekt w którym zainwestować w pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznych glikoli propylenowych. Jej zdolności wytwórcze mogą pokryć 75 procent krajowego zapotrzebowania na ten produkt poprzez wytworzenie 30 tysięcy ton rocznie.

Orlen inwestuje również w wodór jako paliwo. W Trzebinie działa pierwszy w Polsce hub produkujący wodór jakości automotive. Rozpoczęto też testy pierwszej w Polsce ogólnodostępnej całodobowej stacji wodorowej.

Orlen / Marcin Karwowski

Nowa linia produkcyjna Orlenu zwiększy bezpieczeństwo żywnościowe Polski