Całodobowa stacja wodorowa Orlenu w Poznaniu nakarmi samochody

25 września 2023, 09:15 Alert

W Poznaniu Orlen rozpoczął testy pierwszej stacji wodorowej. Stacja będzie całodobowa i będzie można na niej zatankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy.

Autobus wodorowy. Fot. Vanhool.be
Autobus wodorowy. Fot. Vanhool.be

Zgodnie z umową podpisaną między Orlenem a Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu, w ciągu 15 lat koncern dostarczy 1,8 mln kg paliwa wodorowego na potrzeby MPK do tankowania 25 autobusów. Inwestycja jest w ramach strategii wodorowej Orlenu, która zakłada przeznaczenie 7,4 mld zł na projekty wodorowe do 2030 roku.

– Wzmacniamy kompetencje w obszarach, które napędzają naszą transformację i pozwalają skutecznie odpowiadać na wyzwania stojące przed sektorem paliwowym i energetycznym. Jednym z nich jest produkcja paliw alternatywnych. Duży potencjał, szczególnie w transporcie publicznym, dostrzegamy w technologii wytwarzania zeroemisyjnego paliwa wodorowego. By w pełni go wykorzystać, zainwestujemy do 2030 roku 7,4 mld zł m.in. w budowę sieci ponad 100 stacji wodorowych, zlokalizowanych nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji. Konsekwentnie realizujemy ten cel. Stacja, którą udostępnimy w Poznaniu, przyczyni się do rozwoju ekologicznego transportu publicznego w stolicy Wielkopolski, a tym samym pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne i jakość życia mieszkańców – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Stacja ma zostać oddana do użytku na przestrzeni kilku tygodni, znajduje się w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo. Z obiektu będą mogły korzystać nie tylko pojazdy MPK ale i prywatne, stacja będzie ogólnodostępna. Paliwo pochodzi z własnych mocy wytwórczych Orlenu, do jego transportu posłużą bateriowozy (trailery) pełniące jednocześnie funkcję magazynów. Bateriowóz mieści około pół tony wodoru. W ciągu doby klienci będą mogli zatankować ponad tonę wodoru co odpowiada napełnieniu 34 autobusów miejskich.

Orlen / Marcin Karwowski

Orlen zakupił pierwszą lokomotywę wodorową, ruszyły testy