Sześć jąder Orlenu i Synthosa we Włocławku

21 sierpnia 2023, 17:45 Alert

Orlen i Synthos chcą mieć nawet sześć małych reaktorów jądrowych SMR we Włocławku, co wynika z zawiadomienia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Pierwsze lokalizacje pod budowę reaktorów BWRX-300 zaprezentowane przez Orlen Synthos Green Energy. Grafika: OSGE.
Pierwsze lokalizacje pod budowę reaktorów BWRX-300 zaprezentowane przez Orlen Synthos Green Energy. Grafika: OSGE.

GDOŚ zawiadamia, że rozpoczął postępowanie w sprawie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych w sprawie projektu „Budowa i eksploatacja małej modułowej elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 2000 MWe w technologii BWRX-300 w lokalizacji Włocławek”.

Łączna moc do 2000 MWe oznacza, że Orlen Synthos Green Energy pragnący wykorzystać technologię amerykańskiego GE do budowy małych reaktorów jądrowych BWRX-300 o mocy 300 MW każdy, będzie mógł tam zmieścić do sześciu sztuk o łącznej mocy 1800 MW pod warunkiem zgody GDOŚ i przejścia żmudnej ścieżki proceduralnej towarzyszącej budowie elektrowni jądrowych.

Orlen i Synthos informują o kilkudziesięciu lokalizacjach potencjalnej budowy SMR w Polsce. Ich program ma zapewnić dostawy energii bezemisyjnej w atrakcyjnej cenie. Technologia BWRX-300 czeka na zatwierdzenie w procedurze licencjonowania w Kanadzie i będzie musiała przejść ją także w Unii Europejskiej. Orlen Synthos Green Energy liczy na pośrednictwo przy rozprzestrzenianiu tej technologii w Europie. Oprócz lokalizacji we Włocławku, ta spółka zgłosiła do GDOŚ także projekt w Stawach Monowskich dokumentnie opisany przez Daniela Radomskiego w BiznesAlert.pl.

GDOŚ / Wojciech Jakóbik

Radomski: Stawy Monowskie – oto plan pierwszego małego reaktora Orlenu i Synthosa (ANALIZA)