Orlen przedstawi 13 lokalizacji małych reaktorów jądrowych do końca roku

24 maja 2023, 09:00 Alert

W dobie kryzysu energetycznego i pilnego zapotrzebowania na stabilne i czyste źródła energii reaktory SMR przez wielu ekspertów są postrzegane jako nadzieja na rozwiązanie wielu problemów. Badania pokazują, że takie projekty cieszą się poparciem społecznym, a Orlen do końca tego roku przedstawi kolejne lokalizacje pod budowę małych reaktorów.

Daniel Obajtek. Fot. Gabriela Cydejko
Daniel Obajtek. Fot. Gabriela Cydejko

Dziś odbyła się konferencja PKN Orlen i Orlen Synthos Green Energy nt. rozwoju małych reaktorów modułowych w Polsce.

– Pracując nad strategią Orlenu nie mogliśmy spojrzeć na ten biznes z dłuższej perspektywy czasu. Energetyka zeroemisyjna jest obszarem naszych zainteresowań pod kątem produkcji wodoru i paliw syntetycznych. Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych technologii w szybkiej implementacji idziemy w kierunku SMR-ów – Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

– Jesteśmy pierwszą w Polsce firmą, która podjęła wyzwanie wdrożenia małych reaktorów. Pozytywna decyzja Polskiej Agencji Atomistyki dla naszych projektów daje wielką nadzieję na powodzenie tego projektu. Oczywiście nasze badania poprzedziliśmy szerokimi konsultacjami społecznymi. Ponad 56 procent respondentów popiera budowę SMR-ów w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Do końca 2023 roku wskażemy 13 lokalizacji pod budowę takich obiektów – dodaje. 

Interesujące jest, że polski koncern również bierze pod uwagę budowę SMR-ów poza granicami kraju. – Orlen Synthos Green Energy rozważa Czechy i Litwę jako potencjalne lokalizacje budowy SMR-ów – poinformował wiceprezes Jarosław Dybowski.

– Patrzymy na Litwę i Czechy, ale za wcześnie jest mówić, że na pewno tam powstaną SMR-y, choć zainteresowanie strony czeskiej jest duże. Na pewno mamy plan ekspansji tej technologii poza Polskę – dodał.

Jak wynika z badania IBRiS, 57 procent badanych określa nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczne. Podobnie jest, gdy ankietowanych zapytano o ocenę bezpieczeństwa technologii w sytuacji, gdyby SMR miałaby zostać zbudowany w ich miejscowości. W tej sytuacji poczucie bezpieczeństwa deklaruje nadal około 50 procent pytanych. Akceptacja dla budowy małych reaktorów jądrowych rośnie, gdy badanym przedstawiane są korzyści z funkcjonowania takiej jednostki w ich sąsiedztwie. 56 procent Polaków zgodziłoby się na budowę SMR-a w najbliższej okolicy, jeżeli obniżyłoby to ich rachunki za energię.

Z badania IBRiS jasno wynika, że to kwestie bezpieczeństwa energetycznego mają dla Polaków priorytetowe znaczenie. Jako źródło stabilnych dostaw energii SMR-y uważa 58 procent respondentów. Prawie tyle samo jest zdania, że to właśnie od tej technologii Polska powinna zacząć transformację energetyczną. Gdyby rozwój floty małych elektrowni jądrowych na terenie naszego kraju pozwolił na całkowite uniezależnienie od konieczności importu rosyjskich surowców, to za ich powstaniem opowiedziałoby się aż 63,5 procent. Wśród innych korzyści płynących z rozwoju małego atomu respondenci wymieniali m.in. kwestie zatrudnienia. O tym, że program budowy SMR-ów przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, jest przekonane 40 procent ankietowanych.

W lutym prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że do 2038 roku chce mieć 79 takich reaktorów w 25 lokalizacjach, a w kwietniu wybrał pierwsze siedem lokalizacji, w których chciałyby budować mały atom, wśród nich są Kraków oraz Warszawa.

Opracował Jacek Perzyński

Napierała: Rosja destabilizuje. Ceny gazu rosną przy każdej inbie (ROZMOWA)