Orlen podpisze umowę z wykonawcą bloku gazowego w Ostrołęce

19 czerwca 2020, 09:15 Alert

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że prawdopodobnie w ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą w sprawie budowy bloku energetycznego w Ostrołęce. Szef spółki przyznał, że przełom 2024/2025 roku to perspektywa zakończenia tej inwestycji i uruchomienia elektrowni opalanej gazem.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Umowa inwestycyjna wkrótce

– Spodziewam się, że w ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą w sprawie budowy bloku energetycznego opalanego gazem w Ostrołęce – powiedział Obajtek. – Mamy pisemne zapewnienie od PGNiG, że gaz na potrzeby Elektrowni Ostrołęka będzie zabezpieczony, toczymy rozmowy w tym zakresie. Gdyby to było niemożliwe, nie zmienialibyśmy technologii z węglowej na gazową – zapewnił Obajtek.

Na początku czerwca Enea i Energa zakończyły szczegółowe analizy dotyczące projektu Elektrownia Ostrołęka C. Wykazały one zasadność zmiany paliwa na gaz. Enea, Energa i PKN Orlen zawarły również drugiego czerwca trójstronne porozumienie, które określa kierunkowe zasady współpracy przy projekcie, w tym m.in. ewentualny udział PKN Orlen w roli wspólnika.

Finał analiz: Elektrownia Ostrołęka C powinna zamienić węgiel na gaz. Orlen może zostać jej wspólnikiem

 

Ukończenie projektu gazowego za 4-5 lat

Daniel Obajtek powiedział w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego, że Orlen przejmując Energę przejął także projekt elektrowni w Ostrołęce. – Porozumienie zawarte między Energą, Eneą i Orlenem definitywnie kończy ten projekt węglowy – powiedział. Dodał, że budowana będzie elektrownia gazowa, w której większość udziałów będą miały Energa i Orlen. Obecnie Energa i Enea mają po 50 procent udziałów w spółce realizującej projekt Elektrownia Ostrołęka. Zdradził, że przełom roku 2024-2025 to perspektywa zakończenia tej inwestycji i uruchomienia elektrowni. Projekt węglowy miał zostać oddany do użytku w 2023 roku. Trwają rozmowy z wykonawcą, z dostawcą technologii, opracowywane są koncepcje jej dostosowania do nowych wymagań. – Musimy określić, które etapy mogą być zaimplementowane do elektrowni gazowej. Część inwestycji, które zostały zrealizowane, będzie wykorzystana w nowym projekcie – powiedział Obajtek w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

PKN Orlen posiada 80 procent udziału w kapitale zakładowym Energa, co odpowiada 85 procentom ogólnej liczby głosów na walnym. Energa posiada 50 procent udziału w kapitale zakładowym spółki Elektrownia Ostrołęka.

Orlen walczy o przejęcie Lotosu i zapewnia, że Elektrowni Ostrołęka wystarczy gazu