Miliardowe wyniki Orlenu na sterydach fuzji

24 sierpnia 2023, 07:15 Alert

– Połączona Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie ok. 75 mld zł, z których tylko 6 procent stanowi zysk netto w wysokości 4,5 mld zł. To proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie. Wynik został osiągnięty dzięki konsolidacji z Grupą Lotos oraz PGNiG – podaje Orlen w komunikacie.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Orlen podaje, że w drugim kwartale br. zysk operacyjny EBITDA LIFO Grupy wyniósł 8,7 mld zł. – Przychody przekroczyły 74,6 mld zł, głównie w efekcie konsolidacji wyników przejętej Grupy LOTOS i Grupy PGNiG. Pozytywny wpływ połączenia na wyniki koncernu odzwierciedlają w szczególności: segment rafinerii, który zanotował wolumenowo o 36 procent wyższą sprzedaż (r/r), segment wydobycia z łącznymi zasobami 2P ropy i gazu na poziomie ok. 1,3 mld boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), który zwiększył średnie wydobycie o ok. 140 tys. boe/d (r/r), a także segment gazu, który wygenerował zysk operacyjny EBITDA na poziomie 5,6 mld zł. Natomiast sprzedaż na stacjach paliw w Polsce odpowiadała za zaledwie ok. 1% całego wyniku EBITDA LIFO – czytamy dalej.

– Segment rafinerii wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 2,5 mld zł, niższy o blisko 3 mld zł (kw/kw), z czego 0,5 mld zł to wynik przejętej Grupy Lotos. Na rezultat osiągnięty przez ten obszar wpłynęło otoczenie makroekonomiczne, w efekcie m.in. zmiany struktury przerabianych rop, związanej z odejściem od rosyjskiego surowca – podaje Orlen. – Rafinerie Grupy Orlen pracowały na 90 procent mocy, przerabiając 9,5 mt ropy. Koncern odnotował wzrost sprzedaży o 36 procent (r/r), w tym sprzedaż benzyny wzrosła o 67 procent, oleju napędowego o 23 procent, LPG o 51 procent, paliwa lotniczego JET o 44 procent oraz COO o 10 procent. W Polsce sprzedaż była wyższa o 48 procent, przy niższej sprzedaży w Czechach o (-) 2 procent i na Litwie o (-) 10 procent.

PKN Orlen przejął Grupę Lotos i PGNiG stając się tym samym głównym koncernem naftowo-gazowo-paliwowym w Polsce, który planuje także rozwój energetyki odnawialnej.

Orlen / Wojciech Jakóbik

Obajtek odpowiada ministrom: Fuzja Orlen-Lotos wzmocni państwo