Ørsted i BP wesprą strategię wodorową w Niemczech

10 listopada 2020, 17:30 Alert

Ørsted i British Petroleum (BP) chcą wspólnie opracować projekt wykorzystania odnawialnego wodoru w Niemczech. Przedsięwzięcie ma być napędzane morską energią wiatrową.

Źródło: flickr

Wodór w Niemczech

Projekt, który ma wystartować w 2024 roku obejmie budowę systemu elektrolizera o mocy 50 MW, który zostanie zainstalowany w rafinerii BP w Lingen w Niemczech. Elektrolizer, zasilany przez morską farmę wiatrową Ørsted na Morzu Północnym, będzie w mógł wytwarzać prawie dziewięć tysięcy ton wodoru rocznie.

Ørsted i BP mogą w ten sposób wesprzeć długoterminowe ambicje budowy ponad 500 MW z OZE w Lingen. Mogłoby to zapewnić ilość odnawialnego wodoru, która zaspokoiłaby całe zapotrzebowanie rafinerii i przyszłą produkcję paliw syntetycznych.

– Przemysł ciężki zużywa duże ilości wodoru na potrzeby produkcji – powiedział Martin Neubert, wiceprezes Ørsted.

Neubert uważa, że zastąpienie wodoru pochodzącego z paliw kopalnych tym wytwarzanym z energii odnawialnej może pomóc obniżyć emisję CO2. – Najpierw jednak wodór odnawialny musi stać się konkurencyjny cenowo w stosunku do wodoru pochodzącego z paliw kopalnych, a do tego potrzebujemy projektów takich jak w Lingen – podkreślił.

Oprócz produkcji zielonego wodoru, firmy dodatkowo skoncentrują się na maksymalizacji wydajności systemu elektrolizera oraz umożliwieniu elastycznej pracy i pełnej integracji z rafinerią. W związku z tym badania inżynieryjne i komercyjne będą obejmowały ocenę zrównoważonych zastosowań produktów ubocznych elektrolizy, głównie tlenu i nadmiaru ciepła o niskiej jakości.

Ørsted i BP wspólnie złożyły wniosek o dofinansowanie projektu „Lingen Green Hydrogen” z unijnego funduszu innowacyjnego.

offshore-energy/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Nie dla kolonializmu wodorowego