EnergetykaGaz.OZE

Ostatni dzwonek na finansowanie gazu w ciepłownictwie (RELACJA)

Elektrociepłownia nr 3 Veolia Energia Łódź / fot. Wikimedia Commons

Elektrociepłownia nr 3 Veolia Energia Łódź / fot. Wikimedia Commons

Panel o hybrydowym finansowaniu transformacji energetycznej ciepłownictwa był okazją do dyskusji o tym ile jeszcze czasu ma ta branża na inwestycje gazowe. Okazuje się, że niewiele, ale wciąż może liczyć na wsparcie liczone w miliardach.

– Jeszcze w tym roku zamierzamy uruchomić środki dla ciepłownictwa w ramach unijnego Funduszu Modernizacyjnego – ocenił dyrektor działu energetyki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który chciałby przeznaczyć na ten cel nawet 89 mld zł wsparcia uzależniona od wartości świadectw umarzanej w ramach systemu handlu emisjami EU ETS. – O ile oczywiście do tego czasu zostanie przeprowadzona odpowiednia legislacja – dodał.

Zdradził, że Fundusz zechce wesprzeć projekty kogeneracji czy digitalizacji sieci. – Zależy nam, aby pieniądze te jak najszybciej znalazły się na rynku i zaczęły pracować na rzecz zielonej energii i ciepła. Należy jednak pamiętać, że mówimy o transformacji, a więc o procesie długofalowym – zastrzegł dyrektor. Mówił o kontynuacji programu ciepłownictwa powiatowego oraz ofercie dodatkowej dla tych, którzy nie spełnią kryteriów, w ramach programu Energia Plus.

Polski Fundusz Rozwoju nie pozostaje w tyle. – Oferowana przez PFR pomoc pozwala na stosowanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Taka hybrydowa współpraca jest już przetestowana i sprawdza się doskonale. Wystarczy spojrzeć na przykład Poznania, Krakowa czy ostatnio Olsztyna, gdzie powstały instalacje odzysku energii z odpadów. Tam taka formuła sprawdziła się doskonale – ocenił Marcin Borek z Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego zdaniem jest to metoda taniego produkcji ciepła „w podstawie”, ale w grę wchodzą wszelkie projekty głębokiej modernizacji układów ciepłowniczych. Borek zdradził, że PFR oferuje bezpłatne doradztwo na rzecz dopasowania projektów oraz poszukiwania oszczędności w ich ramach.

Paweł Okoński z Banku Ochrony Środowiska ostrzegał, że teraz jest ostatni moment na inwestycje w gaz, dopóki banki jak jego instytucja nadal nie wykluczają go z programów finansowania. Z tego względu należy jak najszybciej tworzyć projekty tego typu i ubiegać się o ich finansowanie. – Nasz bank jest skupiony na modernizacji całej energetyki i ciepłownictwa. Już 40 procent naszych kredytów to te ekologiczne – mówił. Jego zdaniem modernizacja ciepłownictwa będzie możliwa dzięki współpracy BOŚ w roli inicjatora z innymi bankami.

– Głównym, wspólnym wyzwaniem dla wszystkich członków grupy Veolia jest obecnie 2030 rok. Właśnie dlatego musieliśmy przygotować plan dekarbonizacji naszej firmy. Ta transformacja oparta będzie o gaz, oczywiście przejściowo, ponieważ docelowo zamierzamy w stu procentach przejść na technologie zeroemisyjne – mówił Paweł Kaszubski z Veolii. Jego zdaniem należy poczekać na przygotowanie regulacji unijnych na dodatkowe wsparcie, ale instytucje finansowe już teraz chcą rozmawiać o określonych projektach. – Transformacja powinna przebiegać jak najszybciej. Wiemy jaka jest cena uprawnień do emisji CO2, więc musimy robić wszystko, by je ograniczać – powiedział w panelu. Jego zdaniem małe firmy ciepłownicze powinny z tego względu rozmawiać z wieloma podmiotami finansującymi naraz, aby maksymalnie zwiększyć wsparcie zmian.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X