Oszuści podszywają się pod Tauron, a spółka uczy jak się bronić

29 stycznia 2024, 14:15 Alert

W sieci trwa zintensyfikowania kampania przestępcza mająca na celu wyłudzić pieniądze. Oszuści podszywają się pod Tauron, wykorzystując między innymi logo spółki. Fałsze wiadomości zawierają informacje o inwestycjach w odnawialne źródła energii. Firma radzi jak rozpoznać oszustów i nie dać się nabrać.

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura
Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

Niezidentyfikowani przestępcy podszywają się pod Tauron, kusząc odbiorców swoich wiadomości możliwościami inwestycji w OZE, które zwrócą się w krótkim czasie z nadwyżką. Używają logo spółki i wizerunków osób publicznych jak prezydent, premier czy ministrowie do uwiarygodnienia swoich ofert. Oprócz wiadomości e-mail wykorzystują profile na mediach społecznościowych. Większość takich prób przebiega według jednego schematu działania, w fałszywej reklamie zawarte są informacje na temat inwestycji i zachęty do skorzystania z oferty. Następnie oszuści kontaktują się telefonicznie lub z wykorzystaniem komunikatorów.

– Przestrzegamy i podkreślamy: żadna spółka grupy Tauron nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Jedyną formą inwestycji autoryzowaną przez nas jest zakup akcji za pośrednictwem biura maklerskiego – przypomina Łukasz Zimnoch, rzecznik Tauronu.

Spółka podkreśla, że nie pośredniczy w zakresie inwestycji w papiery wartościowe. Również, żadni pośrednicy nie robią tego w jej imieniu. Inwestycje tego typu odbywają się poprzez rachunek inwestycyjny założony w domu maklerskim.

– Sieć bywa wykorzystywana jako platforma cybernetycznych oszustw. Żeby nie dać się oszukać zalecamy stosować te cztery kroki rozsądku: po pierwsze sprawdź wiarygodność reklamy, która zachęca do inwestycji, po drugie: zachowaj wzmożoną ostrożność, kiedy oferta obiecuje olbrzymie zyski w krótkim czasie, po trzecie: nie działaj raptownie, daj sobie czas do namysłu – radzi Zimnoch.

Tauron publikuje swoje informacje za pomocą strony www.tauron.pl, system transakcyjny znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl a informacje o awariach można znaleźć na www.tauron-dystrybucja.pl. W przypadku korzystania z innych adresów podszywających się pod Tauron użytkownik mógł stać się ofiarą oszustwa. Spółka radzi zmienić hasła i inne dane dostępowe, zwłaszcza do skrzynek pocztowych i kont bankowych, a następnie skontaktować się z policją.

Tauron / Marcin Karwowski

Jakóbik: Biden nie zatrzyma dostaw LNG z USA do Polski