Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 650 MW

14 maja 2019, 09:15 Alert

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że na początku tego miesiąca potencjał elektrowni fotowoltaicznych działających w krajowym systemie elektroenergetycznym wzrósł do 651,2 MW. Jeśli notowana w ubiegłym miesiącu skala inwestycji zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach, na koniec roku możemy dojść do 1 GW mocy w fotowoltaice.

Farma słoneczna. Fot. Energa
Jak wynika z informacji uzyskanych wcześniej przez portal Gramwzielone.pl w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, na koniec marca potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrósł do 603 MW. Oznacza to że w ubiegłym miesiącu w naszym kraju przybyły elektrownie PV o mocy 48,2 MW.

PSE wylicza, że oznacza to przyrost o 122 proc. rok do roku, a także o 8 proc. w okresie od końca marca.

Wynik w zakresie przyłączeń w kwietniu jest lepszy od zanotowanego w lutym (38,3 MW) oraz marcu (39,2 MW), ale gorszy od wyniku ze stycznia, kiedy potencjał PV w rejestrze prowadzonym przez PSE wzrósł o 54 MW.

Jak wylicza PSE, w ubiegłym miesiącu średnio co dnia było przyłączane w fotowoltaice po 1,61 MW, a gdyby taka tendencja się utrzymała, łączna moc PV w krajowym systemie elektroenergetycznym do końca roku wzrosłaby do 1 GW.

Na koniec 2018 r. PSE odnotował funkcjonujące w KSE systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 471,4 MW.

Oznacza to, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku przybyły źródła PV o łącznej mocy 179,8 MW.

Jak wynika z informacji przekazanych ostatnio przez Ministerstwo Energii, duży udział w tegorocznym przyroście mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce ma segment mikroinstalacji, w którym fotowoltaika odpowiada za niemal 100 proc. inwestycji.

ME podało, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku w Polsce powstało ponad 11 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 72 MW. W efekcie na koniec marca całkowity wolumen mikroinstalacji w naszym kraju wzrósł do ponad 65 tys., a ich moc przekroczyła 415 MW.