Przewodnik inwestycyjny po farmach fotowoltaicznych, czyli o czym musi wiedzieć kupujący

15 grudnia 2020, 15:30 Alert

Zarówno projekty, jak i już wybudowane farmy fotowoltaiczne (PV) stały się przedmiotem obrotu, tak jak nieruchomości. Instalacje PV są nabywane przez podmioty instytucjonalne i prywatnych inwestorów. Jednak zasady takiego obrotu są inne niż w przypadku nieruchomości. Jakie są możliwe sposoby nabycia, co koniecznie należy sprawdzić, jak przebiega transakcja oraz jakie obowiązki ma nowy właściciel farmy fotowoltaicznej wyjaśnia poradnik przygotowany przez prawników kancelarii CCLaw.

Burzliwa droga fotowoltaiki

Fotowoltaika, jak i całe odnawialne źródła energii (OZE), przeszły bardzo burzliwą drogę, zanim stały się godnym zaufania aktywem inwestycyjnym oraz nadzieją polskiej energetyki.

Na początku wielokrotnie przekładano wejścia w życie czwartego rozdziału ustawy o odnawialnych źródłach energii regulującego mechanizmy i instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej z OZE. Zmieniono także zasady planowanego wsparcia OZE (pamiętna rezygnacja z taryf gwarantowanych obiecywanych przez rządzących).  Po długo oczekiwanym wejściu w życie rozdziału IV, pierwsza aukcja odbyła się w ostatnim możliwym terminie 30 grudnia 2016 roku. Nie wszystko przebiegało tak, jak powinno. Interpretacja nowego prawa stała się wyzwaniem i pojawiało się więcej pytań niż odpowiedzi. Rozpoczął się niekończący się proces nowelizacji ustawy OZE, a rynek nie mógł się ustabilizować i rozwinąć.

W chwili wydawania pierwszej edycji przewodnika Farmy fotowoltaiczne. Przewodnik inwestycyjny sytuacja w OZE, a w szczególności w fotowoltaice, wygląda zgoła inaczej.  Według danych Agencji Rynku Energii S.A. łączna moc zainstalowanych instalacji PV w Polsce przekroczyła 3 GW, trzeciego grudnia 2020 roku odbyła się kolejna, piąta już aukcja OZE dla instalacji PV do 1 MW, powstają pierwsze instalacje PV, które nie będą korzystać z subsydiów państwowych, a w odnawialne źródła energii wątpią już tylko radykalni zwolennicy paliw kopalnych.

Odnawialne źródła energii przestały być czymś tajemniczym. Cały świat w nie inwestuje i Polska nie jest wyjątkiem. Aktualnie farmy fotowoltaiczne, te wybudowane, jak i te w fazie projektów (z aukcją lub bez aukcji) stały się popularnym przedmiotem obrotu i, podobnie jak nieruchomości, są dobrym sposobem na ulokowanie kapitału i długoterminowe czerpanie zysków z inwestycji.

Instalacje PV są częścią większej całości w postaci systemu elektroenergetycznego i nie mogą funkcjonować w oderwaniu od niego. To sprawia, że dewelopment, funkcjonowanie oraz obrót instalacjami OZE, w tym farmami fotowoltaicznymi, cechuje się dużą odmiennością od obrotu choćby wspomnianymi nieruchomościami.

Przewodnik po fotowoltaice

Przewodnik ,,Farmy fotowoltaiczne. Przewodnik inwestycyjny” składa się z czterech części:

  • opisu możliwych wariantów, według których może przebiegać transakcja sprzedaży farmy fotowoltaicznej;
  • opisu czynności poprzedzających zawarcie transakcji – czyli co trzeba zrobić, zanim zdecyduje się kupić farmę fotowoltaiczną;
  • opisu przebiegu transakcji;
  • opisu czynności potransakcyjnych.

Przewodnik jest skierowany do wszystkich tych, którzy są już aktywnymi uczestnikami rynku OZE, jak i dla osób zastanawiających się, czy takimi uczestnikami zostać. Wiedza zamieszczona w Przewodniku będzie pomocna deweloperom, inwestorom czy właścicielom projektów lub już wybudowanych farm fotowoltaicznych.

Autorami przewodnika są prawnicy z kancelarii CCLaw. Creative Consultants. Członkowie praktyki odnawialnych źródeł energii: Witold Chmarzyński, Emil Cieślikowski oraz Piotr Szwarc, którzy przeprowadzili dla Klientów Kancelarii transakcje nabycia instalacji OZE o mocy ponad 25 MW i moc ta zwiększa się z każdym miesiącem. Z autorami współpracowali i mieli swój wkład w treści Przewodnika: Magdalena Piątek – ekspertka z zakresu pomocy publicznej dla OZE, wieloletnia pracowniczka URE, oraz Paweł Sobolak – Werufin – zajmujący się instalacjami OZE od strony finansowej.

Przewodnik ma stanowić pewnego rodzaju mapę drogową, wyjaśnienie podstawowych kwestii, a gdy już przyjdzie do realizacji transakcji – zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z doświadczonym w branży ekspertem.

Fotowoltaika zasili produkcję cukru

 

Źródło: DoradcaTransakcyjny.pl