Ministerstwo klimatu poinformowało, że moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. – To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie – wskazał wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
Słońce wygrywa
Ministerstwo wskazuje, że dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, iż sektor energetyki słonecznej jest obszarem najszybciej rozwijającym się w polskich OZE. – Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 procent – wskazuje Zyska.
WiseEuropa: Inwestycje w OZE w Polsce wyniosły 15 miliardów złotych
Osiągnięcie 10 GW zainstalowanych w OZE to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak „Mój Prąd”, „Agroenergia” czy „Energia Plus”. Głównym mechanizmem wsparcia źródeł odnawialnych w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od pierwszego lipca 2016 roku.
Resort podkreśla, że dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze. – Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju „magazynu energii”. Jest on dedykowany wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej w Polsce. Wytwórca może wykorzystać wspomniane nadwyżki w ciągu 365 dni – wyjaśnia Zyska.
Przyspieszenie OZE w Polsce
– W polskim systemie przekroczyliśmy 10 GW w mocy OZE. 1 na cztery źródła pochodzą w Polsce z wody, wiatru, biomasy i słońca. Nastąpiło przejście na efektywny wzrost udziału OZE – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka na konferencji TOGETAIR pod patronatem BiznesAlert.pl. – Budowa 1 GW zabrało nam osiem lat, teraz zapewnienie 1 GW zabrało nam dziewięć miesięcy. Udało się wykorzystać pięć mld złotych na: ulgę termomodernizacyjną (3 mld) i program Czyste Powietrze (2 mld) – wyliczał minister. – Przed nami wyzwania, nie tylko z powietrzem, ale i poprawą jakości wody – dodał.
Ministerstwo klimatu/Patrycja Rapacka/Bartłomiej Sawicki