AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOnetWykop

OZE wyprzedziły paliwa kopalne w produkcji energii elektrycznej w Unii

Fot. Johan Bros / Pexels.com

Fot. Johan Bros / Pexels.com

Think-tank Ember opublikował raport, z którego wynika, że w pierwszej połowie 2024 roku fotowoltaika i elektrownie wiatrowe w Unii Europejskiej po raz pierwszy wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż źródła na paliwa kopalne. Udział OZE w europejskiej produkcji prądu to już ponad 30 procent.

Think-tank Ember przestawił raport pt. „Wind and solar overtake EU fossil fuels in the first half of 2024”, w którym przeanalizował zmiany w sektorze energetycznym Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2024 roku. Z dokumentu wynika, że energetyka wiatrowa i słoneczna wytworzyły więcej energii elektrycznej niż paliwa kopalne w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku.

– Energia wiatrowa i słoneczna wytworzyły 30 procent energii elektrycznej w Unii Europejskiej w pierwszej połowie roku, w porównaniu do 27 procent z paliw kopalnych. Łącznie wiatr i słońce przewyższyły produkcję energii z paliw kopalnych w 13 państwach członkowskich, przy czym w czterech z nich stało się to już w okresie styczeń-czerwiec. Dokonały tego Niemcy, Belgia, Węgry i Holandia.

– Pierwsza połowa roku pokazuje zawężającą się rolę generacji kopalnej w sektorze energetycznym i wzrosty odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy świadkami historycznej, szybkiej zmiany  – komentuje Chris Rosslowe, starszy analityk danych dotyczących energii i klimatu w Ember.

Ember podnosi, że spadek cen paliw kopalnych oraz wzrost energetyki wiatrowej i słonecznej powodują 17-procentowy spadek emisji sektora w pierwszej połowie 2024 roku (w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku). – Następuje to po podobnie dużym, 18-procentowym spadku w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku. W rezultacie emisje w pierwszej połowie roku są obecnie o prawie jedną trzecią (-31 procent) niższe niż w pierwszej połowie 2022 roku, co stanowi bezprecedensowy spadek w tak krótkim okresie – czytamy w raporcie.

Ember to think tank orędujący szybkiemu odejściu od węgla. Publikuje analizy, raporty i prowadzi kampanie na rzecz zmniejszenia jego zużycia.

Ember / Jędrzej Stachura

Prawie 10 procent firm chce zmniejszyć zużycie energii z paliw kopalnych na rzecz OZE


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X