(EurActiv)
Energia z odnawialnych źródeł jest najważniejszą częścią niemieckiego miksu energetycznego. Najnowsze badanie wykazuje, że potencjał OZE jest jeszcze większy.
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych u naszych zachodnich sąsiadów wzrosła czterokrotnie od 2000 r. W 2000 r. z odnawialnych źródeł energii (OZE) wygenerowano 40 TWh, a w zeszłym roku – 157,4 TWh. To tyle, ile w Polsce produkuje się energii elektrycznej łącznie, ze wszystkich źródeł.
Energia wiatrowa
Głównym komponentem OZE w Niemczech jest energia wiatrowa. W samym 2014 r., według analizy Bernharda Chabota dla magazynu „Renewables International” Niemcy zwiększyły moc wytwórczą swojej energetyki wiatrowej o 5,28 GW – prawie o tyle, ile wytwarza największa w Polsce węglowa Elektrownia Bełchatów (5,4 GW).
Jednak badanie zwraca też uwagę na niski stopień utylizacji wiatraków. Ten wskaźnik wynosił 18 proc. w 2013 r., co stawia Niemcy na 22. miejscu wśród wszystkich państw unijnych.
Przyczyną niskiego wykorzystania wiatraków jest fakt, że wiele z nich jest starszej generacji, mniej wydajnych niż najnowsze modele. Są stopniowo wymieniane na nowsze, ale proces jest powolny.
Analityk rynku energetycznego Craig Morris zwraca również uwagę na problemy związane z klimatem, szczególnie generacją energii wiatrowej w miejscach o słabszych wiatrach. „Trzeba tam wielu wirników z dużo większymi łopatami niż obecnie tam działające” – przekonuje.
Większe łopaty pozwalają generować więcej energii, ale potrzebują także silniejszego wiatru, by zacząć działać. Mniejsze łatwiej się włączają, ale nie mogą w pełni wykorzystać silnych wiatrów.
Niemcy i Dania liderami energetyki wiatrowej
Niemcy są głównym producentem energii z wiatru w całej UE – niemiecka produkcja odpowiada za 30,4 proc. energii wiatrowej Unii. Za Niemcami jest Hiszpania (17,9 proc.) i Wlk. Brytania (9,7 proc.).
Jednak na razie to Dania ma największy udział energii wiatrowej w miksie energetycznym spośród państw unijnych – wynosił on 39,1 proc. Może się to zmienić w tym roku, jako że Niemcy podłączą do sieci energetycznej kilka potężnych morskich farm wiatrowych.