Na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) pojawił się komunikat o zagrożeniu radiacyjnym północno-wschodniej Polski. Agencja podała, że był to efekt ataku hakerskiego. Sprawą zajmują się już organy ścigania.
Fałszywy alarm
Rano na stronie Państwowej Agencji Atomistyki pojawił się komunikat ostrzegający przed wysokim poziomem promieniowania odnotowanym na obszarze północno-wschodniej Polski. Do uwolnienia radiacji miało dojść na terenie składowiska odpadów promieniotwórczych na Litwie.
Informacja ta jednak została szybko zdementowana przez PAA w osobnym komunikacie.
UWAGA NA FAKE NEWS!
Informacje o rzekomym komunikacie PAA, jakoby zaistniało zagrożenie radiologiczne są NIEPRAWDZIWE. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o niebezpieczeństwie od partnerów międzynarodowych. pic.twitter.com/Y9csHGyeeC— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) March 17, 2021
To nie pierwsze fake newsy związane z zagrożeniem radiacyjnym. Dokładnie rok temu prorosyjskie strony internetowe informowały o wybuchu w elektrowni jądrowej na Ukrainie a także o awarii reaktora w ośrodku badań jądrowych w Świerku. Ataki te mają na celu wywołanie paniki wśród społeczeństwa.
Państwowa Agencja Atomistyki/Mariusz Marszałkowski