Premier powołał na wniosek minister klimatu nowego prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, którą czeka dużo pracy przy programie jądrowym w Polsce, więc powiększyła kadry i budżet. Niebawem ma zostać wybrana druga lokalizacja.
29 marca Andrzej Głowacki został powołany na nowego szefa PAA po tym, jak jego poprzednik Łukasz Młynarkiewicz przeniósł się do Polskich Elektrowni Jądrowych, gdzie pełni obecnie obowiązki prezesa. Agencja będzie wydawać zezwolenia na kolejne etapy realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który zakłada budowę pierwszej elektrowni na Pomorzu i drugiej w nieustalonej jeszcze lokalizacji. Agencja w czasach Młynarkiewicza przeprowadziła intensywny werbunek pracowników i powiększyła budżet na 2022 roku o prawie połowę po to, by poradzić sobie z ilością dokumentów do przepracowania. Druga lokalizacja elektrowni jądrowej w Polsce ma zostać określona jeszcze w 2023 roku. Trwają konsultacje potencjalnych miejsc budowy reaktorów i w najbliższym czasie zostaną przedstawione opinii publicznej. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger mówił w Dzienniku Gazecie Prawnej, że jednym z oczywistych wyborów może być Bełchatów, w którym funkcjonuje obecnie elektrownia na węgiel brunatny, którego złoża wyczerpią się w latach trzydziestych XXI wieku.
– Od połowy grudnia zeszłego roku Andrzej Głowacki wykonywał obowiązki prezesa PAA. Nowy prezes z Państwową Agencją Atomistyki jest związany od ponad piętnastu lat. Od września 2020 roku pełnił funkcję wiceprezesa Agencji. Wcześniej zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego, odpowiadając m.in. za nadzór nad bezpieczeństwem obiektów jądrowych w kraju, w tym reaktora badawczego Maria. W PAA Andrzej Głowacki piastował również funkcję dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli, a także naczelnika Wydziału Kontroli Obiektów Jądrowych – podaje PAA. – Andrzej Głowacki jest magistrem fizyki, ukończył Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu w Białymstoku. Swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w zakresie energetyki jądrowej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Odbył także szereg szkoleń krajowych oraz międzynarodowych związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną, w tym m.in. szkolenie stanowiskowe w Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US NRC) w zakresie prowadzenia kontroli na budowie elektrowni jądrowej Vogtle oraz V.C. Summer, jak również rozruchu elektrowni jądrowej Watts Bar 2 w Stanach Zjednoczonych. Jako ekspert brał udział w międzynarodowej misji IRRS w Kanadzie.
– Andrzej Głowacki jest przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej w Grupie Szefów Europejskich Urzędów Dozoru Radiologicznego (HERCA), Zachodnioeuropejskim Stowarzyszeniu Regulatorów Jądrowych (WENRA), Europejskiej grupie organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa jądrowego (ENSREG), Komitecie do spraw Działalności Dozorów Jądrowych (CNRA) oraz Agencji Energi Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (NEA OECD). Nowy prezes posiada także uprawnienia inspektora dozoru jądrowego. Jest członkiem komisji egzaminacyjnych Prezesa PAA na stanowiska inspektorów dozoru jądrowego – czytamy w informacji PAA. – Andrzej Głowacki został wybrany na prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w drodze otwartego naboru. Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo atomowe, prezes Państwowej Agencji Atomistyki jest powoływany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie powołany tylko raz.
Państwowa Agencja Atomistyki/Wojciech Jakóbik