PAP: Polska czeka na podpis Czechów pod porozumieniem kończącym spór o Turów

3 lutego 2022, 09:45 Alert

Polska Agencja Prasowa informuje za anonimowym źródłem, że jest porozumienie Polska-Czechy kończące spór o Kopalnię Turów. Polacy czekają jeszcze na podpis Czechów.

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Rząd polski miał przyjąć treść porozumienia drugiego lutego. Potrzebna jest jeszcze asygnata Czechów.

Zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister Anny Moskwy (minister klimatu i środowiska – PAP) uzgodnił treść porozumienia z partnerami z Czech” – poinformowało źródło PAP.

Spór o Kopalnię Turów przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się w odniesieniu do legalności decyzji o przedłużeniu koncesji wydobywczej do 2044 roku. Czesi obawiają się także wpływu pracy kopalni na środowisko. Ugoda i środki zaradcze uzgodnione przez strony sporu pozwoliłyby prawdopodobnie uniknąć odsetek kary naliczanej przez Trybunał za niewykonanie orzeczenia o zatrzymaniu pracy kopalni na czas sporu sądowego. Polacy podkreślali, że nie mogą tego zrobić, bo kopalnia zapewnia węgiel Elektrowni Turów ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw.

– Na tę chwilę nie można mówić jeszcze o porozumieniu, wszystko zależy od dalszych rozmów – zaznacza jednak rzecznik rządu Piotr Mueller.

Polska Agencja Prasowa/Business Insider/Michał Perzyński/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 3 lutego 2022 r., godz. 11.55; dodano cytat rzecznika rządu