PAPŚrodowisko

Papież Franciszek: COP24 może być kamieniem milowym

Plac Św. Piotra

Papież Franciszek powiedział w piątek, że konferencja klimatyczna COP24 w Katowicach w grudniu może być “kamieniem milowym” na drodze wyznaczonej przez porozumienie zawarte w Paryżu w 2015 roku. Zaapelował do rządów o uszanowanie wziętych na siebie zobowiązań.

Franciszek wygłosił przemówienie do uczestników zorganizowanej w Watykanie konferencji pod hasłem “Uratować nasz wspólny dom i przyszłość życia na Ziemi” z okazji trzeciej rocznicy publikacji jego ekologicznej encykliki “Laudato si”. Na obrady przybyli m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i wiceminister środowiska, prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Zwracając się do uczestników obrad, papież oświadczył: “Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w Polsce w grudniu może być kamieniem milowym na drodze wyznaczonej przez porozumienie paryskie z 2015 roku”. “Wszyscy wiemy, że dużo trzeba zrobić, by zrealizować zobowiązania przyjęte w Paryżu, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego” – dodał.

Franciszek przywołał słowa ze swej encykliki o tym, że redukcja emisji gazów cieplarnianych wymaga “uczciwości, odwagi i odpowiedzialności”, przede wszystkim ze strony państw najpotężniejszych i najbardziej zatruwających środowisko. “Nie możemy pozwolić sobie na to, by stracić czas w tym procesie” – powiedział. Jak wskazał, nie tylko państwa, ale też władze lokalne, stowarzyszenia społeczne, instytucje finansowe i religijne mogą sprzyjać “kulturze i praktyce integralnej ekologii”.

Papież przypomniał, że wraz z zaangażowanym na polu ekologii ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem uznali w zeszłym roku, że “nie będzie autentycznego i trwałego rozwiązania kryzysu ekologicznego i związanego ze zmianami klimatycznymi bez udzielenia uzgodnionej i zbiorowej odpowiedzi, bez wspólnej odpowiedzialności” i “bez przyznania priorytetu solidarności i służbie”.

Franciszek wskazał, że ważną rolę do odegrania mają instytucje finansowe. Wśród nich wymienił Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, do których zaapelował o krzewienie integralnego rozwoju człowieka, “bardziej inkluzywnego i zrównoważonego”. Papież zwrócił uwagę na “coraz bardziej przejmujące wołanie Ziemi i jej ubogich mieszkańców”, pragnących pomocy i odpowiedzialności. Jak mówił, jego encyklika jest apelem o zmianę i “ekologiczne nawrócenie”. Położył nacisk na potrzebę “nieodraczalnych” konkretnych działań, by uratować Ziemię i życie na niej.

“Dzisiaj wspólny dom, jakim jest nasza planeta, pilnie potrzebuje naprawy i zapewnienia zrównoważonej przyszłości” – podkreślił Franciszek, ostrzegając, że “istnieje realne zagrożenie, że przyszłym pokoleniom pozostawi się ruiny, pustynie i brud”. “Pragnę, aby to zaniepokojenie o stan naszego wspólnego domu przełożyło się na harmonijne oraz wspólne działania w ramach integralnej ekologii” – oznajmił.

Papież wyraził przekonanie, że ludzkość ma wiedzę i środki do współpracy na rzecz realizacji tego celu oraz “eksploatowania i chronienia” Ziemi w odpowiedzialny sposób. Apelował również o “przemianę serc i sumień”. W tym kontekście przywołał słowa świętego Jana Pawła II, który w 2001 roku mówił o potrzebie “pobudzania i wspierania ekologicznego nawrócenia”, w czym – wskazał Franciszek – kluczową rolę do odegrania mają Kościoły chrześcijańskie.

Papież zwrócił ponadto uwagę na konieczność “międzypokoleniowej solidarności”, bo – jak mówił – to młodzi ludzie będą musieli stawić czoło obecnemu kryzysowi ekologicznemu i klimatycznemu. Apelując o dalsze zaangażowanie na rzecz “radykalnych zmian”, papież wyraził pragnienie, by na tej drodze inspiracją był święty Franciszek z Asyżu.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X