AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

PAS apeluje o dalsze wsparcie na rzecz fotowoltaiki i podtrzymanie opustów

fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Polski Alarm Smogowy (PAS) apeluje do premiera o podtrzymanie wsparcia na rzecz fotowoltaiki i nielikwidowanie systemu rozliczeń za energię produkowaną w przydomowych instalacjach. Chodzi o tzw. opusty, dzięki którym prosumenci mają możliwość w sposób barterowy odzyskać do 80 procent wyprodukowanej energii. Zdaniem PAS, projektowane zmiany utrudnią walkę o czyste powietrze.

Cios w czyste powietrze

PAS uważa, że likwidacja systemu opustów to nie tylko cios w kilka milionów gospodarstw domowych, które w najbliższych latach planują zamontować fotowoltaikę na dachu, ale również w działania nakierowane na poprawę jakości powietrza, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na wymianę pieca węglowego na pompę ciepła, a atrakcyjność tej technologii jest tym większa im tańsza jest energia elektryczna, którą może zapewnić właśnie przydomowa fotowoltaika.

W kwietniu 2021 roku, 20 procent beneficjentów Czystego Powietrza zdecydowało się na zamianę starego pieca węglowego na pompę ciepła. Z kolei 45 procent z nich wybrało kotły gazowe, 18 procent kotły na pellet drzewny, a 16 procent kotły na węgiel. – Wielu beneficjentów Czystego Powietrza decyduje się na zamianę pieca węglowego na ogrzewanie pompą ciepła właśnie ze względu na możliwość skorzystania z atrakcyjnego systemu rozliczeń i dostępu do taniej energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS wskazuje, że do wejścia w życie zmian możemy spodziewać się tłumów chętnych żeby zamontować panele fotowoltaiczne. Natomiast po pierwszym stycznia 2022 roku istnieje poważne ryzyko, że wiele firm, które weszło niedawno na rynek paneli fotowoltaicznych zacznie bankrutować. – Do końca roku możemy spodziewać się dalszego boomu w instalacjach fotowoltaicznych a z początkiem przyszłego roku może nastąpić gwałtowne załamanie na tym rynku – mówi Guła.

Polski Alarm Smogowy apeluje więc do premiera o utrzymanie systemu opustów dla tych gospodarstw domowych, które wybiorą czyste ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła. Zdaniem stowarzyszenia, takie rozwiązanie ograniczy liczbę osób posiadających instalację fotowoltaiczną, a jednocześnie ogrzewających swoje domy pozaklasowymi „kopciuchami” na węgiel i drewno. PAS podkreśla, że proponowane rozwiązanie będzie sprzyjać walce o czyste powietrze i wyborowi najmniej zanieczyszczających technologii.

Polski Alarm Smogowy/Jędrzej Stachura

Obwarzanek krakowski zbyt wolno usuwa kopciuchy. Która gmina jest liderem? (INFOGRAFIKA)


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X