W obliczu transformacji, naszą odpowiedzią na wyzwania jest gaz ziemny, nie ma dla niego alternatywy dla kogeneracji – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski na Forum Ciepła i Gazu pod patronatem BiznesAlert.pl.
Prezes PGNiG na Forum Ciepła i Gazu
– Polski sektor ciepłownictwa jest jednym z największych w Europie. To ogromny potencjał, ale także duże wyzwanie. Należy do nas PGNiG Termika, drugi największy w kraju wytwórca ciepła w kogeneracji, która ma 10 procent wszystkich mocy ciepłowniczych w kraju. Grupa Orlen, z którą będziemy się łączyć, jest kolejnym dużym wytwórcą ciepła. W obliczu transformacji, naszą odpowiedzią na wyzwania jest gaz ziemny, nie ma dla niego alternatywy dla kogeneracji. Sztandarową inwestycją PGNiG jest elektrociepłownia Żerań i Siekierki, ale także Kawęczyn i Pruszków – powiedział Majewski.
– Prognoza zapotrzebowania na gaz ziemny dla Polski przewiduje wzrost o 50 procent w ciągu najbliższych 10 lat. To pokazuje jak wielka jest rola gazu w transformacji. PGNiG kojarzy się z wydobyciem i obrotem gazu. Konsekwentnie realizujemy politykę dywersyfikacji dostaw gazu, w jej ramach stawiamy na rozbudowę połączeń międzysystemowych realizowanych przez Gaz-System, rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. Już teraz sprowadzamy LNG z USA, Kataru, Norwegii, Nigerii czy nawet Trynidadu i Tobago. Inwestujemy na norweskim szelfie kontynentalnym. W perspektywie 2027 chcemy wydobywać tam do 4,5 mld m sześc. rocznie. Chcemy zwiększać wydobycie na złożach krajowych, m. in. dzięki naszemu programowi Smart Field – mówił prezes PGNiG.
– Dodatkową opcją zaspokojenia zapotrzebowania na gaz są moce magazynowe, które szczególnie przydatne są w okresie zimowym. W naszej grupie mamy PSG, która przez sieci dystrybucyjne dostarcza gaz do mniejszych zakładów ciepłowniczych. Dysponuje ona największą siecią w Europie – mówił Paweł Majewski na Forum Ciepła i Gazu.
Opracował Michał Perzyński
Forum Ciepła i Gazu: Jaką rolę odegra gaz w transformacji ciepłownictwa? (NA ŻYWO)