PB: Pozorny spadek inwestycji w energetyce

24 sierpnia 2017, 06:45 Alert
energetyka linie energetyczne

Jak poinformował „Puls Biznesu”, wydatki na inwestycje w krajowym sektorze elektroenergetycznym spadły rok do roku o 16 proc. Wydatki spadły również w PKN Orlen. Wyjątkiem jest jedynie Grupa Lotos, która wydała na inwestycje więcej niż rok wcześniej. Nie zawsze jest to jednak odzwierciedleniem faktycznej polityki inwestycyjnej spółek energetycznych.

Przykładem jest PGE, której nakłady inwestycyjne spadły w zeszłym półroczu o około 30 proc. do 2,6 mld zł. Spowodowane było to jednak kilkoma czynnikami. Koncern zakończył w ubiegłym roku kompleksową modernizację Elektrowni Bełchatów. – W pierwszej połowie 2016 r. nakłady na ten projekt wyniosły 440 mln zł, a w minionym były to już tylko bardzo niewielkie kwoty związane z rozliczaniem inwestycji – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Maciej Szczepański, rzecznik PGE. Podobnie szczytowy okres wydatków związanych z budową dwóch bloków w Elektrowni Opole, przypadał na ubiegły rok.

W początkowej fazie znajduje się budowa bloku w Elektrowni Turów, na razie wydano 0,7 mld zł z planowanych 4 mld zł. Największe nakłady dla tej inwestycji rozpoczną się od przyszłego roku. Przez kilka najbliższych lat PGE utrzyma na zbliżonym poziomie nakłady na inwestycje w segmencie dystrybucji – około 1,5 mld zł rocznie – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Gazeta przypomina, że w strategii rozwoju Grupy po 2020 r. są trzy projekty: budowa pierwszej elektrowni jądrowej, nowe odkrywki węgla brunatnego i farmy wiatrowe na morzu. – Wszystkie znajdują się na etapie przygotowawczym. Grupa prowadzi je tak, aby w odpowiednim momencie osiągnąć możliwość podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej – powiedział gazecie Maciej Szczepaniuk.

– Porównywanie wykonania inwestycji po zakończonym półroczu jest o tyle niemiarodajne, że nie uwzględnia planów szczegółowych dotyczących poszczególnych kwartałów – powiedziała z kolei „Pulsowi Biznesu” Urszula Drukort-Matiaszuk z biura prasowego Energi. Wyjaśnia ona, że zestawianie realizacji projektów w poszczególnych latach nie zawsze jest uzasadnione podając przykład Elektrowni B w Ostrołęce, w której w związku z budową instalacji środowiskowych ubiegłoroczne nakłady inwestycyjne, były znacznie wyższe niż plany na ten rok – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Puls Biznesu/CIRE.pl