PE przyjął rezolucję wzywającą do wstrzymania budowy Nord Stream 2

21 stycznia 2021, 17:15 Alert

Parlament Europejski zagłosował w czwartek nad rezolucją wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.

Parlament Europejski. Fot. BiznesAlert.pl
Parlament Europejski. Fot. BiznesAlert.pl

PE w rezolucji „wzywa UE i jej państwa członkowskie do opracowania nowej strategii stosunków Unii Europejskiej z Rosją, która będzie koncentrować się na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego, propagującej wartości demokratyczne, praworządność, podstawowe wolności i prawa człowieka”. Europarlament wzywa też „do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją w ramach różnych platform polityki zagranicznej oraz przy projektach takich jak Nord Stream 2, których ukończenie UE musi natychmiast zatrzymać”.

– Apelujemy o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie Aleksieja Nawalnego i wszystkich innych osób zatrzymanych w związku z jego powrotem do Rosji, niezależnie od tego, czy są to dziennikarze, współpracownicy zespołu czy obywatele okazujący wsparcie – czytamy.

Za głosowało 581 europosłów, przeciw było 50, wstrzymało się 44.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Chadecy, socjaldemokraci, liberałowie i zieloni w PE wzywają do zatrzymania Nord Stream 2