AlertAtomEnergetykaGaz.OZE

Aktualizacja PEP2040: Więcej OZE i atomu. Gaz zejdzie na drugi plan

Dokumenty. Fot. Freepik

Dokumenty. Fot. Freepik

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wraz z przedstawicielami PKN Orlen, Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Taurona i Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przedstawiła nowy scenariusz Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Uzupełnienie strategii zakłada większy udział OZE i atomu oraz zmniejszenie roli gazu.

Podczas konferencji prasowej zostało przedstawione uzupełnienie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040). Nowy scenariusz zakłada ograniczenie roli gazu w polskim miksie energetycznym oraz większy udział OZE i energetyki jądrowej. W porównaniu z wcześniejszymi prognozami zużycie gazu w elektrowniach i elektrociepłowniach ulegnie redukcji o ok. 37 procent w 2030 roku i około 45 procent w 2040 roku.

– Chcemy zaprezentować załącznik do Polityki Energetycznej Polski. Dokument odzwierciedla plany spółek sektora elektroenergetycznego. One są bardzo ambitne i poważne. Przy aktualizacji PEP2040 przyświecały nam idee, takie jak suwerenność. Dodaliśmy czwarty filar, czyli suwerenność energetyczną, rozumianą wieloetapowo. Najważniejszym aspektem jest maksymalizacja własnych źródeł i optymalizacja zewnętrznych kierunków – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej.

– Niskoemisyjny rozwój sektora elektroenergetycznego będzie efektem wzrostu mocy OZE i ich udziału w zaspokojeniu zapotrzebowania na energię. Warunkiem technicznym skutecznej transformacji jest intensyfikacja rozwoju sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych. W momencie pojawienia się pierwszego reaktora jądrowego, będziemy konsekwentnie wycofywać moce węglowe. Zakładamy zmniejszenie mocy gazowych na rzecz zwiększenia tych węglowych. Jeśli chodzi o lokalizację drugiej elektrowni jądrowej, pracujemy nad przedstawieniem kilku propozycji – dodała.

Zaktualizowana PEP2040 zakłada czterokrotny wzrost mocy z OZE: 68 procent mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) i ponad 50 procent udziału w produkcji energii elektrycznej. Morska energetyka wiatrowa ma odpowiadać za 5,9 GW w 2030 i 18 GW w 2040 roku. Na lądzie ma to być 14 GW w 2030 i 20 GW w 2040 roku. Strategia mówi również o 23-procentowym udziale energetyki jądrowej, nowych mocach na poziomie 7,8 GW z dużego atomu i rozwoju technologii SMR w przyszłości.

Jędrzej Stachura

Ruszel: Należy zmienić myślenie o sektorze energetycznym (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X