PERN chce dać pełną niezależność dostaw ropy i paliw do 2023 roku (RELACJA)

18 września 2019, 12:15 Energetyka
Piotr Naimski, Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Igor Wasilewski prezes PERN, Wiceprezes PERN Tadeusz Zwierzyński, Maciej Małecki przewodniczący sejmowej komisji ds. energii i Skarbu Państwa. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Piotr Naimski, Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Igor Wasilewski prezes PERN, Wiceprezes PERN Tadeusz Zwierzyński, Maciej Małecki przewodniczący sejmowej komisji ds. energii i Skarbu Państwa. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PERN zapewnia, że w 2023 roku Polska osiągnie niezależność energetyczną w przesyle i magazynowaniu ropy i paliw. Chodzi o rozbudowę magazynów ropy i paliw, a także budowę drugiej nitki ropociągu pomorskiego.

Zakończenie prac przy budowie dwóch nowych zbiorników na ropę w gdańskiej Bazie PERN (wiosną 2020 roku), planowane na jesień 2020 roku oddanie zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym (TNG) oraz oddanie do użytku do końca 2023 roku rurociągu pomorskiego to podstawy strategii infrastruktury, zmierzającej w stronę pełnej mitygacji zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa dostaw i magazynowania ropy. Podczas konferencji prasowej w jednej z baz na ropę naftową w Miszewku Strzałkowski. – W połączeniu z Naftoportem inwestycje te umożliwią polskim rafineriom zakup surowca w wybranym wolumenie w dowolnym zakątku świata. PERN konsekwentnie realizuje również inwestycje w segmencie paliw — trwają przygotowania do II etapu rozbudowy baz paliwowych oraz budowy rurociągu Boronów-Trzebinia – zapewnia PERN.

Sawicki: Naftoport robi różnicę (FELIETON)

Pierwsze próby nowych zbiorników w Gdańsku

PERN rozbudowuje także parki zbiornikowe i ropociąg, by umożliwić pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej do kraju.

W Bazie Gdańsk zakończyła się już próba hydrostatyczna pierwszego zbiornika. Trwa próba hydrostatyczna drugiego zbiornika. Każdy z nich ma pojemność 100 tys. m sześc. – Prace zostaną ukończone w kwietniu 2020 roku. Jednocześnie w TNG realizowany jest montaż konstrukcji nowych zbiorników w ramach II etapu rozbudowy tego parku. Zgodnie z planem TNG powiększy się o trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. m sześc. oraz dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. m sześc. Termin realizacji — październik 2020 roku – zapewnia operator.

PERN magazynuje jeszcze 450 tysięcy ton zanieczyszczonej ropy

PERN będzie oferował swoim klientom cztery nowe zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. m sześc. W drugim etapie powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. m sześc. Jego zakończenie planowane jest na 2022 rok.

— Niezależność energetyczna państwa nie jest możliwa bez swobodnego wyboru dostawców kluczowych nośników energii. Dziś jesteśmy bliżej osiągnięcia tego celu, niż kiedykolwiek wcześniej. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której dostawy surowców mogą następować z różnych kierunków, a jedynym czynnikiem decyzji zakupowej stanie się jakość, cena i — co równie ważne — pewność dostawy — podkreślił Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej obecny na konferencji. – 60 rocznica istnienia PERN to dobra okazja, aby podkreślić rolę PERN w zakresie dostaw i rozprowadzania paliw i ropy w Polsce w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. PERN, PSE i Gaz-System – traktujemy te podmioty razem. Obecnie PERN jest inna, niż 60 lat temu. Wówczas było to narzędzie do wprowadzenia tylko rosyjskiej ropy. Dzisiaj PERN ma zadanie, aby doprowadzić do pełnego zróżnicowania dostaw ropy do naszych rafinerii, szczególnie w Płocku. Inwestycje, które są realizowane, pokazują, że w praktyce powstaje nowa firma. Fundamentem będzie zbudowanie drugiej nitki ropociągu pomorskiego. Powiększona o 100 procent przepustowość umożliwi rafinerii w Płocku pełną swobodę wyboru. Podobnie bazy ropy w Gdańsku i terminalu naftowym. Da to możliwość realizowania życzeń i zamówień klientów PERN – powiedział Naimski.

– 3 mld zł nakładów inwestycyjnych to rewolucja, którą wprowadzamy. To zadanie i proces, który wymaga kilku lat. Zaczęliśmy 4 lata temu. W 2023 roku zrealizujemy ten plan. Potrzebujemy 4 lat kontynuacji, ona jest konieczna – powiedział.

Możliwości PERN a odszkodowania dla rafinerii

Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej komisji Energii i Skarbu Państwa, powiedział, że PERN jest spółką, której na co dzień nie widać, zwłaszcza, kiedy dostawy ropy i paliw są zapewnione. – Przekonaliśmy się jesienią jak ważny jest to podmiot.

To, że polska mogła skutecznie negocjować warunki odszkodowań i przywrócenia dostaw to zasługa pracowników PERN. Dzięki naftoportowi zapewniliśmy dostawy ropy drogą morską. Mamy także białe plamy w zakresie rurociągów produktów, zwłaszcza na Śląsku. Dzięki inwestycjom może to zapewnić PERN, co da dostawy w sposób tani i bezpieczny paliw, tam gdzie to jest potrzebne. To, że udaje się odzyskać dostawców ropy należności to zasługa PERN.

Dodał, że ostatnim kamieniem milowym na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w obszarze dostaw ropy naftowej do Polski będzie uruchomienie w 2023 roku drugiej nitki rurociągu pomorskiego, która nie tylko umożliwi pełną separację jakościową ropy, ale także wzmocni bezpieczeństwo systemu logistyki ropy w naszym kraju.

Wiceprezes PERN Tadeusz Zwierzyński powiedział także, że w przyszłym roku PERN odda 9 nowych zbiorników paliwowych i 7 na ropę naftową. – Rozpoczęliśmy inwestycje linowe projektu rurociągi produktowego Boronów–Trzebinia i ropociągu pomorskiego. Zwiększamy nasze możliwości o 20 procent, co ważne dla naszych klientów, którzy poszukują dywersyfikacji – powiedział.

Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Rosja dostanie rachunek za zanieczyszczoną ropę