PGE przewiduje, że atom będzie podstawą systemu w 2040 roku

7 października 2019, 15:10 Alert
atom energetyka jądrowa

Polska Grupa Energetyczna liczy na to, że atom stanie się podstawą systemu w 2040 roku. Drogą do realizacji tego celu są badania środowiskowe dwóch potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, które według PGE mają zakończyć się za dwa lata.

Uważamy, że miks energetyczny Polski w 2040 roku będzie wyglądał w ten sposób, że podstawą będą aktywa energetyki jądrowej, jako podstawa systemu. Następnie będzie bardzo dużo, bo to wynika z planu do 2040 roku, aktywów „OZE-wskich”, aktywów gazowych stabilizujących OZE. Zostaną tylke te bloki, które dzisiaj kończymy budować. Przypominam, że w czwartek oddajemy nowe bloki w Jaworznie i Opolu – wyliczał wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej ds. Operacyjnych Ryszard Wasiłek na Kongresie 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Wydarzenie jest objęte patronatem BiznesAlert.pl.

– W spółce jądrowej (PGE EJ1 – przyp. red.) jest czterech partnerów. W tym momencie robimy badania środowiskowe. Myślę, że za dwa lata się skończą i będziemy mogli powiedzieć, że w tych miejscach będzie mogła funkcjonować energetyka jądrowa i co najmniej w tych dwóch miejscach będzie można lokalizować projekty z planu do 2040 roku – podsumował.

Wojciech Jakóbik

Bezpieczeństwo energetyczne na wyborach (RELACJA)