PGE wspiera produkcję zielonej energii na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

13 maja 2022, 13:45 Alert
Fot. Polska Grupa Energetyczna
Fot. Polska Grupa Energetyczna

PGE Dystrybucja poinformowała, że prowadzi inwestycje, które umożliwią przyłączenie oraz funkcjonowanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych powstających na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Spółka, realizując noweprojekty inwestycyjne, regularnie zwiększa potencjał przyłączeniowy odnawialnych źródeł energii (OZE). Już w tym roku pracę rozpoczną kolejne obiekty. Na ternie województwa lubelskiego powstają dwieduże farmy wiatrowe o mocy 20 i 22 MW w pobliżu Hrubieszowa i Żółkiewki oraz cztery farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 MW w okolicach Zamościa. Na Podkarpaciu w najbliższym czasie zostaną zakończone prace przy farmie wiatrowej o mocy 36 MW w miejscowości Laszki.

PGE podaje, że budowa nowej rozdzielni 110kV Hrubieszów oraz rozbudowa stacji 220/110 kV Mokre w okolicy Zamościa to dwie duże inwestycje w trakcie realizacji, które już wkrótce pozwolą na przyłączenie farm i odbiór energii z odnawialnych źródeł.

– Celem prac jest przede wszystkim możliwość zwiększenia ilości dostarczanej energii elektrycznej wyprodukowanej przez OZE. Pokazując skalę – 7 elektrowni jest w stanie wyprodukować energię dla 100 tys. gospodarstw domowych. Łączna wartość inwestycji dla zielonej energii, które zostaną ukończone jeszcze w tym roku, wynosi około 20 mln zł – podkreśla Andrzej Olborski, dyrektor generalny oddziału Zamość.

Spółka zaznacza, że realizowane modernizacje wpisują się w strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

PGE Dystrybucja rozpoczęła modernizację stacji GPZ w Łosicach