PGE poinformowało, że 27 października spełnione zostały wszystkie warunki zawieszające transakcji sprzedaży aktywów EDF w Polsce na rzecz spółki. Wyznaczono też termin transakcji.
31 października PGE otrzymało powiadomienie od spółek EDF o nie skorzystaniu z prawa pierwokupu przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, prawnego następcy Agencji Nieruchomości Rolnych – poinformowała spółka.
Wcześniej, EDF otrzymał już zgody odpowiednich władz rządowych we Francji. PGE otrzymało zgodę na przeprowadzenie transakcji od Ministra Energii oraz uzyskało warunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wobec spełnienia wszystkich warunków zawieszających termin zamknięcia transakcji na podstawie Warunkowej Umowy Sprzedaży Akcji to 13 listopada 2017 r. – podało PGE w swoim komunikacie.
Informacja o przeniesieniu akcji nabywanych spółek i o zakończeniu procesu przejęcia aktywów EDF w Polsce zostanie przekazana odrębnymi raportami bieżącymi Spółki.
PGE Energia Ciepła
Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, przejęte aktywa ciepłownicze otrzymają nazwę PGE Energia Ciepła (PGE EC). Strategię dla nich grupa przedstawi na początku grudnia, a jej horyzont wykroczy poza obecną strategię PGE, która sięga 2020 r.
Z informacji gazety wynika, że oprócz aktywów ciepłowniczych, w skład PGE EC wejdą również elektrociepłownie należące dziś do PGE GiEK, w Gorzowie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Kielcach, Lublinie i Zgierzu.
Według „PB” nie wszystkie spółki zakupione od EDF znajdą się w PGE EC. Firma EDF Paliwa zajmująca się handlem węglem wejdzie prawdopodobnie do PGE GiEK, spółka handlująca energią do PGE Obrót.
Gazeta zwraca uwagę, że PGE będzie musiało rozwiązać kwestię swojego udziału w lokalnym rynku ciepła w Toruniu, gdzie EDF uruchomił w ubiegłym roku nową elektrociepłownię gazową o mocy 300 MWt i 100 MWe. Jednocześnie według oficjalnych zapowiedzi w 2019 r. ma rozpocząć funkcjonowanie należąca do fundacji Lux Veritatis Toruńska Geotermia, która dostarczać ma ciepło ze źródeł geotermalnych. Do tego potrzebuje jednak wcześniejszego podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, czego nie udało się jej załatwić z EDF. Z punktu widzenia PGE, latem, gdy Toruńska Geotermia będzie w stanie zaopatrzyć w ciepło większość odbiorców, EC będzie musiała być wyłączana, co z kolei będzie wymagało renegocjacji kilkuletniego kontraktu na dostawy gazu z PGNiG.
PGE EC będzie realizować też niemal pewny projekt przekształcenia elektrowni w Rybniku w elektrociepłownię, po dobudowaniu do obecnych bloków części ciepłowniczej. „PB” zwraca uwagę, że realizacji tego projektu sprzyja bliska perspektywa zamknięcia zakładu cieplnego w Rybniku. Poprzez PEC Jastrzębie należy on obecnie do grupy PGNiG. – Będziemy chcieli zmodernizować Rybnik w kierunku produkcji ciepła – zapowiedział kilka miesięcy temu cytowany przez gazetę wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek.
Polska Agencja Prasowa/Puls Biznesu