AlertEnergetykaGaz.

Jest umowa o przyłączeniu bloków Elektrowni Dolna Odra do sieci

Elektrownia Dolna Odra / fot. Wikimedia Commons

Elektrownia Dolna Odra / fot. Wikimedia Commons

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE i Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę przyłączenia do sieci przesyłowej nowo budowanych bloków gazowo-parowych nr 9 i 10 w Elektrowni Dolna Odra.

Umowa z PSE

Umowa została podpisana 30 marca PGE GiEK wypełniła niezbędny warunek, jakim jest zapewnienie możliwości wyprowadzenia mocy z bloków do sieci przesyłowej KSE, a także zapewnienie dla nowych jednostek zasilania rezerwowego. Projekt pozwoli na ograniczenie emisji CO2 z elektrowni Grupy o ok. 2-3 mln ton rocznie. – Elektrownia Dolna Odra odgrywa ważną rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, jako największy wytwórca energii elektrycznej w północno-zachodnim regionie Polski – nowe bloki o łącznej mocy ok. 1400 MW będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. milion gospodarstw domowych – podkreśla PGE w komunikacie.

Umowa z PSE zakłada realizację konkretnych działań i terminy realizacji:

  • Czwarty kwartał 2021 roku – przełączenie bloku nr 6 do systemu przesyłowego 220 kV;
  • Pierwszy kwartał 2023 roku – realizacja w zakresie umożliwiającym podanie napięcia na transformator rezerwowy;
  • Drugi kwartał 2023 roku – realizacja bloku nr 9 i 10 w zakresie umożliwiającym podanie napięciaz systemu 400kV;
  • Trzeci kwartał 2023 roku – realizacja bloku nr 9 w zakresie umożliwiającym jego synchronizację;
  • Trzeci kwartał 2023 roku – realizacja bloku nr 10 w zakresie umożliwiającym jego synchronizację;
  • Czwarty kwartał 2023 roku – zakończenie prac i przekazanie bloków do eksploatacji.

Kolejne fazy realizacji

W celu realizacji inwestycji General Electric, lider konsorcjum wykonawczego, ogłosił zamówienie zakupu dwóch turbin gazowych GE 9HA.01 oraz dwóch turbin parowych STF-D650. PGE GiEK podpisała także umowę ze spółką Gaz-System na przyłączenie elektrowni do sieci gazowej.

– Budowa nowych jednostek jest bardzo istotna z punktu widzenia udziału spółki PGE GiEK w transformacji systemu elektroenergetycznego w Polsce w kierunku niskoemisyjnym. Nowe bloki gazowo-parowe będą spełniać limity emisyjne, które zaczną obowiązywać już w 2023 roku. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi około 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach wyniesie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Projekt ten pozwoli na ograniczenie emisji CO2 z elektrowni Grupy o ok. 2-3 mln ton rocznie – mówi Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Projekt budowy gazowych bloków energetycznych realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric, jako lider konsorcjum i Polimex Mostostal, który wygrał przetarg na zaprojektowanie, dostawę budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna zaspokoi potrzeby energetyczne ok. miliona gospodarstw domowych oraz pozwoli na zwiększenie stabilizacji sieci lokalnej. Wartość kontraktu, razem z dwunastoletnią umową serwisową, to ok. 4,7 mld zł netto. Wyposażenie technologiczne projektu wyprodukowane zostanie w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.

PGE GiEK/Bartłomiej Sawicki

PGE GiEK powołała nowego prezesa zarządu

 


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X