AlertCiepłownictwoEnergetyka

Transformacja wokół Wrocławia. Powstaje elektrociepłownia gazowa w Siechnicach

Elektrociepłownia Czechnica. Źródło:Wikipedia

Elektrociepłownia Czechnica. Źródło:Wikipedia

W podwrocławskich Siechnicach powstanie elektrociepłownia gazowa. Jest to proekologiczna inwestycja dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podjęto decyzję o dofinansowaniu budowy elektrociepłowni w Siechnicach pod Wrocławiem. Ma to być elektrociepłownia gazowa, która odpowiada potrzebom odejścia od węgla. Elektrociepłownia „Czechnica” zastąpi tę już istniejącą od 120 lat elektrociepłownię węglową w 2024 roku.

– Prowadzone przez nas w obszarze ciepłownictwa inwestycje mają na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych z troską o środowisko – zaznaczył Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

Umowę o finansowaniu między Zarządem Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja z Grupy PGE a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisano 27 maja tego roku. Jest to kwota 50 mln złotych, natomiast wartość całej inwestycji to 1 mld 160 mln złotych.

– Podpisana dzisiaj z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowa na dofinansowanie projektu w Siechnicach pozwoli na osiągnięcie strategicznych założeń Grupy PGE, czyli wzrost udziału paliw niskoemisyjnych do 70 procent w produkcji ciepła do roku 2030 roku – dodaje Przemysław Kołodziejak.

Obie strony zaznaczają, że budowa elektrociepłowni „Czechnica” to zwrot ku zielonej energii. Jakość powietrza ma ulec poprawie, a to przeniesie się na komfort życia mieszkańców Wrocławia i okolic. Kolejną motywacją dla tej inwestycji jest realizacja transformacji energetycznej w Polsce.

– Dzięki budowie nowej elektrociepłowni Wrocław i gmina Siechnice będą mieć zapewnione gazowe, czyli czyste, stabilne źródło ciepła i energii elektrycznej. A to oznacza większe bezpieczeństwo energetyczne, wyższy komfort codziennego życia i, co najważniejsze, zdrowie mieszkańców – podkreślił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Projekt wpisuje się w plan odejścia od paliwa węglowego w procesie wytwarzania ciepła przez Polską Grupę Energetyczną w latach 2023-2029. Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. to spółka zależna PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

PGE Energia Ciepła/Maria Andrzejewska


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X