PGE Energia Ciepła wybuduje niskoemisyjny blok gazowy w Kielcach

19 lipca 2022, 16:00 Alert

Kielecka elektrociepłownia zyska nowy, niskoemisyjny blok, a to ma zwiększyć tamtejszą produkcję. PGE Energia Ciepła inwestuje w blok gazowy, który jest kolejnym ruchem w stronę realizacji założeń transformacji energetycznej.

Elektrociepłownia Kielce. Fot. PGE Energia Ciepła
Elektrociepłownia Kielce. Fot. PGE Energia Ciepła

PGE inwestuje w nowy kocioł gazowy

PGE Energia Ciepła podpisała umowę na budowę bloku gazowego w elektrociepłowni w Kielcach. Blok będzie zawierać turbinę gazową z wodnym kotłem odzysknicowym. Prace nad inwestycją rozpoczną się w przyszłym roku.

To zmiany, które odpowiadają założeniom transformacji energetycznej. – PGE Energia Ciepła czynnie i intensywnie bierze udział w transformacji sektora energetycznego. Naszym celem jest osiągnięcie do 2030 roku 70-procentowego udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez nasze elektrociepłownie energii. Nowa inwestycja w kieleckiej elektrociepłowni jest kolejnym krokiem ku realizacji tych założeń – powiedział wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz.

W ramach inwestycji, w kieleckiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła powstanie układ kogeneracyjny, składający się z turbozespołu gazowego o mocy elektrycznej ok. 7 MWe oraz wodnego kotła odzysknicowego o osiągalnej mocy cieplnej w wodzie sieciowej ok. 12 MWt. Wybudowana zostanie także instalacja niezbędna do wyprowadzenia mocy cieplnej, elektrycznej, budowy przyłączy oraz pozostałej infrastruktury koniecznej do funkcjonowania Instalacji. Inwestycja powstanie na niezagospodarowanym terenie należącym do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, obok budowanej kotłowni gazowej, która składać się będzie z pięciu kotłów wodnych o łącznej mocy 160 MW. Generalnym wykonawcą została spółka Elemont. – Budowa bloku gazowego to kolejna, obok powstającej kotłowni gazowej, ważna inwestycja zarówno dla rozwoju Kielc jak i środowiska i zdrowia jego mieszkańców – powiedział dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach Zbigniew Duda.

PGE Energia Ciepła/Maria Andrzejewska

MKiŚ: Czeka nas wzrost zużycia energii, bo Polacy częściej zmieniają źródła ciepła