PGE EO modernizuje Elektrownię Wodną Dębe

27 stycznia 2021, 12:15 Alert
1
Elektrownia Wodna Dębe – elektrownia wodna na stopniu wodnym piętrzącym wodę w Jeziorze Zegrzyńskim. Fot. BiznesAlert.pl

PGE EO modernizuje Elektrownię Wodną Dębe, jedną z jej największych elektrowni wodnych przepływowych. Spółka podkreśla, że prace i dostawy podzespołów z zagranicy przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe

PGE EO informuje, że modernizacja obejmuje zdemontowanie każdego z czterech hydrozespołów wielkości kilkupiętrowego budynku. Przy pomocy suwnic usuwane są m.in. łopaty ruchome aparatu kierowniczego, turbina i wirnik generatora. Wiele z prac konserwacyjnych jest wykonywanych pod wodą – przy współpracy z ekipą nurków uzupełniane są ubytki w betonie, czyszczone i malowane są zawory oraz zasuwy.

Zgodnie z harmonogramem, w pierwszej kolejności, tj. do końca kwietnia bieżącego roku, wymieniony zostanie hydrozespół nr 4, w ciągu następnych ośmiu miesięcy hydrozespół nr 3, a kolejne dwa w 2022 roku. Równolegle prowadzone są prace związane m.in. z wymianą instalacji elektrycznej, wentylacją i systemem przeciwpożarowym – czytamy w komunikacie.

– Dzięki przeprowadzeniu modernizacji, Elektrownia Wodna Dębe osiągnie liczne korzyści. Scentralizowana i zautomatyzowana zostanie obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz poprawi się efektywność energetyczna elektrowni. Wyeliminowany zostanie także potencjalny negatywny wpływ na środowisko, poprzez zminimalizowanie użycia ropopochodnych środków smarnych na rzecz materiałów biodegradowalnych – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

PGE zaznacza, że po zakończeniu prac w grudniu 2022 roku, produkcja energii elektrycznej w elektrowni wzrośnie o 17 procent, do poziomu ok. 120 GWh rocznie. Moc zmodernizowanego hydrozespołu pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Nowa technologia ma zabezpieczyć łopaty turbin wiatrowych PGE Energia Odnawialna