AlertEnergetykaOZE

PGE kupuje lądowe farmy wiatrowe i chce mieć ich więcej po liberalizacji ustawy odległościowej

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Polska Grupa Energetyczna zwiększyła moc farm wiatrowych na lądzie o 12 procent do 772 MW dzięki akwizycji trzech farm Radzyń, Ścieki i Jóźwin. PGE nie poprzestaje na tym i chce korzystać z liberalizacji ustawy odległościowej.

Zmienia się rzeczywistość i paliw kopalnych jest coraz mniej. Ponad dwa lata temu postawiliśmy na silny rozwój OZE i zakup tych farm jest konsekwencją tego działania. Ustawa 10H (ustawa odległościowa ograniczająca lądowe farmy wiatrowe – przyp. red.), która do tej pory ograniczała rozwój wiatraków na lądzie, nie będzie już przeszkodą i to nas bardzo cieszy – powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. – PGE jest prekursorem Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Za nami poszły inne przedsiębiorstwa i obecnie w dobrym tonie jest posiadać je w strategii. W najbliższych latach planujemy ogromne nakłady finansowe na modernizacje sieci elektroenergetycznych. Do 2030 roku zainwestujemy 75 miliardów złotych. Tego wymaga bezpieczeństwo energetyczne Polski – wyliczał podczas konferencji prasowej w Radzyniu Chełmińskim.

– Inwazja Rosji na Ukrainie sprawiła, że dostawy gazu zostały ograniczone. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja i rozwój lądowych farm wiatrowych – ocenił prezes PGE.

– Ruszamy w kierunku transformacji energetycznej. W 2030 roku PGE chce mieć do 1,7 GW mocy zainstalowanej w lądowych farmach wiatrowych. Zakup tych trzech farm przybliża nas do celu. Liczymy na nowe projekty, które będą możliwe dzięki nowelizacji ustawy odległościowej – mówił prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski podczas konferencji w Radzyniu Chełmińskim. – Farma w Radzyniu Chełmińskim to nowoczesna konstrukcja, która posiada 12 turbin o mocy 3 MW każda. 140 m wysokości to wyższy standard – zaznaczył Karlikowski.

Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X