AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

PGE i Orsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla morskiej farmy wiatrowej

Offshore. Fot. PSEW

Offshore. Fot. PSEW

Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową Baltica 2. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez ministerstwo infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych – podaje spółka w komunikacie.

Należy zwrócić uwagę, certyfikacja morskich farm wiatrowych jest niezwykle istotnym elementem całego projektu, ponieważ umożliwia właściwe zarządzanie ryzykiem w trakcie budowy, a także obejmuje serwis i naprawę wszelkich instalacji.

– Morska Farma Wiatrowa Baltica to największy morski projekt wiatrowy w Polsce pod względem mocy wytwórczych planowanych do zainstalowania. W tym roku sfinalizowaliśmy już kontraktację wszystkich elementów dla morskiej części projektu Baltica 2, którego oddanie do użytku planowane jest w 2027 roku. Kolejnym etapem był wybór firmy do certyfikacji projektu, w tym w zakresie zgodności projektowej i dopuszczenia do eksploatacji. Współpraca przy tym etapie z uznaną firmą z doświadczeniem w certyfikacji morskich projektów wiatrowych na całym świecie, z pewnością zapewni bezpieczeństwo i niezawodność eksploatacji największego projektu OZE w Polsce – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Jak podaje spółka, praca firmy DNV dla Baltica 2 będzie polegać na dostarczeniu certyfikatu zgodności projektowej, która ma potwierdzić zgodność projektów technicznych z międzynarodowymi standardami ws. projektowania morskich farm wiatrowych oraz ich spójność z projektem budowlanym i obowiązującymi rozporządzeniami. Są to niezbędne dokumenty wymagane przez przepisy określone w ustawie o bezpieczeństwie morskim. Co ważne, certyfikacji podlegają turbiny, morskie stacje transformatorowe, fundamenty, a także kable wewnętrzne i eksportowe.

DNV jest firmą doradczą, która działa w branży zarządzania ryzykiem i specjalizuje się w sektorze przemysłu morskiego. Świadczy ona usługi w zakresie testowania, certyfikacji i doradztwa technicznego dla łańcucha produkcji energii, w  tym dla branż paliw kopalnych oraz offshore’u.

PGE podaje, że planem spółki jest budowa dwóch farm wiatrowych w ramach projektu Baltica. Do końca 2027 roku Orsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, a do 2029 roku zakończy budowę Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. Według założeń spółki inwestycja dostarczy zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński

PGE Baltica pokazuje, jak bada Morze Bałtyckie pod przyszłe wiatraki (WIDEO)


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X