AlertEnergetykaOZE

PGE i Ørsted mają już wszystkie statki do instalacji wiatraków na Bałtyku

Fot. Polska Grupa Energetyczna

Fot. Polska Grupa Energetyczna

Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Ørsted podpisały szereg umów na statki potrzebne do instalacji turbiny wiatrowych na potrzeby projektu Baltica 2, czyli jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Instalacja turbin wiatrowych Baltica 2 została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłoniły oddzielne postępowania przetargowe.

Drugą partię turbin zainstaluje firma Cadeler i tym kontraktem PGE i Ørsted sfinalizowały umowy na instalację turbin. Na początku stycznia kontrakt na instalację pierwszej partii turbin został przyznany norweskiemu Fred. Olsen Windcarrier – czytamy w komunikacie PGE. Firma Cadeler to wykonawca prac w zakresie budowy, konserwacji i demontażu morskich farm wiatrowych. Od ponad 15 lat specjalizuje się w montażu turbin na potrzeby projektów offshore.

PGE i Ørsted informują, że mają już zakontraktowane wszystkie komponenty niezbędne do osadzenia morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane umowy na instalację fundamentów, turbin i kabli. Partnerzy wybrali też generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Posiadają już wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) – czytamy.

Polacy wraz z Duńczykami planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

Polsko-duńskie wiatraki na morzu mają zielone światło do budowy

 


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X