PGE podbija stawkę w grze o morskie farmy wiatrowe o prawie cztery gigawaty

9 sierpnia 2023, 16:15 Alert

Polska Grupa Energetyczna otrzymała kolejne pięć pozwoleń na budowę farm wiatrowych na morzu. Łączny potencjał nowych projektów to już 3,9 GW.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons

– Dzisiaj otrzymaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury ostateczne decyzje dotyczące pięciu pozwoleń, które umożliwią wybudowanie w przyszłości kolejnych elektrowni wiatrowych na morzu. Łączna potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi ok. 3,9 GW. To dodatkowa moc w stosunku do już realizowanych obecnie projektów PGE – tłumaczy prezes tej firmy Wojciech Dąbrowski.

Realizacja planów i zagospodarowanie nowych obszarów w kolejnych latach spowoduje, że nie tylko osiągniemy, ale wręcz przekroczymy nasz strategiczny cel 6,5 GW mocy ze źródeł offshore zakładany na 2040 rok powiedział Wojciech Dąbrowski. Ministerstwo infrastruktury wydało pozwolenie na budowę farm wiatrowych, o które ubiegała się PGE w obszarach 43.E.1, 44.E.1, 60.E.3, 60.E.4 oraz 45.E.1.

PGE przypomina, że łączny potencjał morskich farm wiatrowych, które można zbudować na wszystkich tych obszarach przekracza 3,9 GW.

Potencjał offshore PGE. Grafika: Polska Grupa Energetyczna.

Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted.

Niezależnie od MFW Baltica Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 roku.

Polska Grupa Energetyczna / Wojciech Jakóbik

EBI wydał wstępną decyzję kredytową o projektach offshore