PGE ogłosiła kolejny przetarg związany z budową sieci LTE450 (WIDEO)

22 grudnia 2022, 11:45 Alert

Polska Grupa Energetyczna (PGE) ogłosiła kolejny przetarg w ramach Programu LTE450. Dotyczy on najmu miejsca na wieżach i masztach telekomunikacyjnych pozwalających na instalację sprzętu przeznaczonego dla sieci LTE450.

Testy technologii LTE w paśmie 450 MHz / fot. PGE Systemy

Celem uruchomionego przetargu jest zawarcie umów ramowych, umożliwiających pozyskanie miejsca na masztach telekomunikacyjnych wraz z przestrzenią kolokacyjną u ich podnóża, pozwalających na instalację sprzętu sieci LTE450 – podaje PGE. Szczegóły postępowania przetargu i zamówienia można znaleźć tutaj.

Za realizację Programu LTE450 odpowiada spółka PGE Systemy, zajmująca się obsługą teleinformatyczną Grupy PGE. W sierpniu 2018 roku, wkrótce po otrzymaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz, rozpoczęła prace przygotowawcze do budowy sieci łączności dla energetyki. Od tego czasu wykonano działania w obszarach technicznych i finansowych, które umożliwiły opracowanie modelu biznesowo – technicznego na wdrożenie LTE450 – czytamy w komunikacie.

W 2021 roku przeprowadzono Wstępne Konsultacje Rynkowe na kluczowe komponenty, stanowiące elementy sieci LTE450. W wyniku zrealizowanych prac analitycznych przygotowano dokumentację przetargową, na podstawie której ogłaszane są przetargi. W lutym 2022 roku ogłoszono przetarg na zakup i wdrożenie dwóch odrębnych środowisk sieci rdzeniowej CORE LTE450 – produkcyjnego i testowego – umożliwiających kompleksowe świadczenie usługi transmisji danych dla urządzeń LTE, a w marcu na komponenty sieci radiowej RAN. W październiku, w ramach programu LTE450, PGE ogłosiła przetarg na modernizację i adaptację wież telekomunikacyjnych PGE Dystrybucja, a w listopadzie na zakup i wdrożenie systemów zasilania podstawowego i awaryjnego, a także na zakup i wdrożenie komponentów sieci teletransmisyjnej typu mobile backhaul (MBH) oraz systemu monitorowania jakości usług.

Nowoczesna łączność LTE450 ma wpłynąć na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej, zwiększyć jej bezpieczeństwo oraz skrócić czas lokalizowania i usuwania awarii występujących w sieci średniego i niskiego napięcia. Poniżej umieszczamy filmik, w którym PGE tłumaczy, jak funkcjonuje sieć LTE450.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Huawei pokazuje żółtą kartkę Rosji w obawie przed sankcjami