AtomEnergetyka

Prezes PGE: w maju będziemy chcieli ogłosić nową strategię firmy

Prezes PGE Dariusz Marzec/Fot. Dawid Wolski/East News

Polska Grupa Energetyczna planuje zaprezentować nową strategię w maju tego roku – poinformował w czwartek prezes PGE Dariusz Marzec. Zapowiedział, że PGE będzie rekomendować rządowi Bełchatów na lokalizację kolejnej elektrowni jądrowej.

– Nową strategię Polskiej Grupy Energetycznej będziemy chcieli ogłosić w maju tego roku” – powiedział Marzec w czwartek podczas uroczystości podpisywania aktu o rozpoczęciu budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Polska spółka będzie ją budowała wspólnie z duńską firmą Orsted.

Mówiąc o podpisanym dokumencie w sprawie budowy farmy wiatrowej powiedział, że wierzy, iż inwestycja ta stanie się stabilnym elementem polskiego systemu elektroenergetycznego.

Szef PGE powiedział też, że spółka będzie rekomendowała rządowi lokalizację Bełchatowa dla kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce.

– Kontynuujemy nasze analizy i będziemy rekomendować rządowi bardzo poważne wzięcie pod uwagę lokalizacji Bełchatów przy realizacji kolejnej elektrowni jądrowej. Tam są kompetencje, tam jest wiedza (…) na pewno warto bardzo poważnie przeanalizować, czy nie mogłoby to być miejsce budowy kolejnej elektrowni jądrowej – powiedział Marzec.

Na początku grudnia 2024 roku minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski powiedział podczas obchodów Barbórki w Bełchatowie, że jest mu trudno sobie wyobrazić, by w planie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, pozwolić sobie na to, by nie przeanalizować lokalizacji kolejnej elektrowni w Bełchatowie.

– Absolutnie konieczna jest taka analiza, bo jest to jedna z lokalizacji, która posiada na pewno silne atuty. Wydaje mi się, że będzie ona wzięta pod uwagę w dalszych rozważaniach – zauważył.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 procent akcji.

W ubiegły czwartek PGE i ZE PAK podpisały niewiążące porozumienie w sprawie ewentualnego kupna przez PGE udziałów w spółce PAK CCGT, budującej 600 MW blok gazowy w Adamowie oraz akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, planującej budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Jak poinformowały obie spółki, porozumienie daje PGE czas do 30 czerwca 2025 roku,wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie nabycia udziałów i akcji. Chodzi o 100 proc. udziałów w spółce PAK CCGT oraz akcji ZE PAK w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, w której obecnie PGE i ZE PAK mają po 50 proc. akcji.

Utworzona w 2023 roku PGE PAK Energia Jądrowa to spółka, mająca w planach budowę w Pątnowie, we współpracy z koreańskim koncernem KHNP elektrowni jądrowej o mocy 2800 MW. Projekt jest na wczesnym etapie, jeszcze przed studium wykonalności.

Obecna wersja Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) z 2020 roku zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW przez należącą w 100 procent do Skarbu Państwa spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) jako inwestora i operatora. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało zaktualizowanie PPEJ jeszcze w tym roku. W programie ma znaleźć się budowa w Polsce SMR-ów.

Biznes Alert / PAP

PGE rekomenduje Bełchatów pod budowę elektrowni jądrowej


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X