PGE zakończyła budowę pięciokilometrowej sieci ciepłowniczej w Toruniu

7 stycznia 2021, 18:15 Alert
Toruń. Źródło: Flickr
Toruń. Źródło: Flickr

W grudniu 2020 roku PGE Toruń zakończyła budowę pięciokilometrowej sieci ciepłowniczej, tzw. pierścienia Bielawy–Skarpa. Spółka podaje, że dzięki tej inwestycji, powstał pierścieniowy system zasilania w ciepło we wschodniej części Torunia.

Ciepły Toruń

Budowa pięciokilometrowej sieci ciepłowniczej położonej od elektrociepłowni PGE Toruń (m.in. ul. Chrzanowskiego, ul. Olimpijska) w kierunku toruńskiego osiedla Na Skarpie, prowadzona była od października 2018 roku do końca 2020 roku.

– Projekt był jednym z największych naszych zadań inwestycyjnych w dystrybucji ciepła. We wrześniu 2019 roku pierwszy raz podaliśmy ciepło nowym ciepłociągiem dla mieszkańców osiedli Na Skarpie i Rubinkowo, w 2020 roku kończyliśmy te prace inwestycyjne już tylko na terenie naszej elektrociepłowni i przylegających obszarach. W ramach całego zadania wybudowaliśmy łącznie pięć kilometrów nowoczesnych sieci i przyłączy cieplnych o różnych średnicach – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Zdaniem spółki, budowa nowej sieci ciepłowniczej ograniczyła również straty ciepła podczas jego przesyłania. Latem i w okresach przejściowych ciepło jest podawane tylko nowo wybudowaną siecią ciepłowniczą (tzw. DN600). Natomiast w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie mieszkańców na ciepło jest większe, pracują dwie sieci – nowa (DN600) i dotychczasowa (tzw. DN900), którą dostarczano ciepło przed realizacją inwestycji.

PGE podaje, że koszt realizacji całego projektu pn. „Budowa pierścienia „Bielawy-Skarpa” od źródła EC1 do komory S16s” to 27 mln zł, wysokość przyznanego dofinansowania to około 9,8 mln zł i pochodzi ze środków Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Elektrociepłownie PGE EC docenione za działalność społeczną